Κυριακή, 14 Νοέμβριος 2021 20:19

Μεγάλη επιτυχία για τον Μεσσηνιακό Αθλητισμό: 2ος ο Μπουρίκας στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας (φωτό & βίντεο)

Μεγάλη επιτυχία για τον μεσσηνιακό αθλητισμό, καθώς ο Παναγιώτης Μπουρίκας τερμάτισε δεύτερος στον σημερινό 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας!

Ο αθλητής του Μεσσηνιακού συνέτριψε το ατομικό ρεκόρ (2.41.19) και με χρόνο 2.22.33 ανέβηκε στο βάθρο.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 2:16.49. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού έγινε ο γρηγορότερος Έλληνας στην αυθεντική διαδρομή.

Ο Γκελαούζος με την επίδοσή του κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 με 2:17.56, επιβεβαιώνοντας σε όλη την κούρσα τον τίτλο του φαβορί που είχε και τερματίζοντας πρώτος για 4η φορά στην καριέρα του. Τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 2.24.05.

Στις γυναίκες ταχύτερη Ελληνίδα ήταν η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) με 2.41.30, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην Αυθεντική διαδρομή. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου του ΑΟ Μυκόνου με 2.48.12, ενώ τρίτη ήταν η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2.51.32.

"Ο κόσμος μου έδωσε ενέργεια"

Ο Παναγιώτης Μπουρίκας σχολιάζοντας την μεγάλη επιτυχία στον χθεσινό αγώνα, στάθηκε στη βοήθεια του κόσμου: "Είμαι πολύ χαρούμενος που για πρώτη φορά ανεβαίνω στο βάθρο. Ο κόσμος μου έδωσε ενέργεια, ώστε να πετύχω μια καλή επίδοση. Το 2019 είχα κάνεi χρόνο 2:41:19 και η σημερινή επίδοση μου δίνει δύναμη για τη συνέχεια".