Παρασκευή, 10 Ιούνιος 2022 13:12

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Χρυσός στη Φωκίδα ο Λυριτζής του Ευκλή

Με τρεις αθλητές εκπροσωπήθηκε ο Ευκλής στο ''Granfondo Δελφοί (Omphalios)'' που έγινε την περασμένη Κυριακή στη Φωκίδα.

Πρόκειται για έναν από τους μεγαλύτερους αγώνες αντοχής (133 χιλιομέτρων) στο καλεντάρι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.). Ο Φίλιππος Λυριντζής ανέβηκε μάλιστα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στο γκρουπ 35 - 39 ετών, με χρόνο 3 ώρες και 10 λεπτά.
Οι συναθλητές του στη κατηγορία των 40 - 44 ετών, είχαν εξαιρετική επίδοση, δεδομένων των συνθηκών. Ο Γιώργος Πολυπαθέλλης ήταν 6ος με χρόνο 3:30:44, ενώ ο Μπάμπης Γκουλούσης τερμάτισε 11ος με χρόνο 3:46:52.
Να σημειωθεί, ότι η θερμοκρασία την ώρα του αγώνα έφθανε τους 40C, με υψομετρικά 2000 μ. και στις κατηφόρες τα ποδήλατα έπιασαν 80+ χλμ/ώρα. Οι Δελφοί ήταν το σημείο εκκίνησης και τερματισμού.