Τρίτη, 16 Αύγουστος 2022 10:18

ΣΤΙΒΟΣ: Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονάχου

Γράφτηκε από τον
ΣΤΙΒΟΣ: Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονάχου

Ξεκίνησε χθες το 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού Στίβου στο Μόναχο.

Η Γερμανία όπως και το το 1986 στη Στουτγάρδη, το 2002 στο Μόναχο και το 2018 στο Βερολίνο υποδέχεται το κορυφαίο γεγονός της Ηπείρου στον κλασικό αθλητισμό.
Η πανδημία του covid-19 στέρησε σε αθλητές και αθλήτριες, τη διοργάνωση, που ήταν προγραμματισμένη για το Παρίσι και πλέον οι κορυφαίοι της Ευρώπης αναμένουν με μεγάλο ενδιαφέρον τους αγώνες του Μονάχου.
Το επταήμερο πρόγραμμα των αγώνων αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, σε μια χρονιά, όπου έχει προηγηθεί και το Παγκόσμιο ανοιχτού στο Όρεγκον.
Οι φίλοι του στίβου στην Ελλάδα θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τους αγώνες μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ με ζωντανές πρωινές και απογευματινές μεταδόσεις, αλλά και μέσα από το Live streaming της Ελληνικής Τηλεόρασης.

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή

Γυναίκες

100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
100 μ. εμπ.: Αναΐς Καραγιάννη (ΑΕΚ), Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ. Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
20χλμ.: Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΠΓΣ)
35χλμ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Κυριακή Φιλτισάκου (Ανατολή Νέας Ιωνίας), Έφη Κουρκουτσάκη (ΓΣ Ιλισός)
4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Αναστασίου, Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης), Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομ.)
4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ), Δέσποινα Μουρτά (ΑΟ Ολυμπίας Πατρών), Γναφάκη, Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Λευκάδας), Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας)
Άνδρες

200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
35χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Τριβυζάς, Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΑΟ Κάλλιστος), Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου).

Το πρόγραμμα των Αγώνων (ώρες Ελλάδος)

2η ημέρα- Τρίτη (16/8)

09.30 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου, Κουρκουτσάκη
09.30 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
10.05 110 μ. 10αθλο
10.35 110 μ. (Α) πρ.
10.50 Μήκος (Γ) πρ. Χαϊτίδου
10.50 Δισκοβολία 10αθλο
11.15 1.500 μ. (Γ) πρ.
12.30 Επί κοντώ 10αθλο
12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
13.15 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη
13.25 400 μ. (Α) ημ.
13.30 Επί κοντώ 10αθλο
14.00 400 μ. (Γ) Ημ.
14.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Σκαρβέλη
Απόγευμα

19.35 Ύψος (Α) πρ. Μέρλος
19.40 Ακοντισμός 10αθλο
21.05 100 μ. (Α) Ημ.
21.27 Μήκος (Α) Τελικός
21.35 100 μ. (Γ) Ημ.
22.02 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
22.08 5.000 μ. (Α) Τελικός
22.35 1.500 μ. (Α) 10αθλο
23.15 100 μ. (Α) Τελικός
23.25 100 μ. (Γ) Τελικός
3η ημέρα – Τετάρτη (17/8)

10.35 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης
11.30 100 μ. εμπ. 7αθλο
11.50 Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης
12.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
12.35 Ύψος 7αθλο
12.40 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Γναφάκη
13.20 Δισκοβολία (Α) πρ.
13.35 Τριπλούν (Γ) πρ. Καρύδη
14.35 Δισκοβολία (Α) Β΄γκρουπ
Απόγευμα

20.54 Σφαιροβολία 7αθλο
21.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
21.15 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.30 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
22.05 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
22.10 200 μ. (Γ) 7αθλο
22.43 400 μ. (Α) Τελικός
23.02 400 μ. (Γ) Τελικός
23.22 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
4η ημέρα – Πέμπτη (18/8)

10.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Τζένγκο
10.20 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
10.25 Μήκος 7αθλο
11.10 800 μ. (Α) πρ.
11.15 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Τζένγκο
11.45 800 μ. (Γ) πρ.
11.50 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής
12.25 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.
12.36 Ακοντισμός 7αθλο
12.55 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
13.30 200 μ. (Α) πρ. Τριβυζάς
14.05 200 μ. (Γ) πρ. Αναστασίου
Απόγευμα

21.05 Ύψος (Α) Τελικός
21.10 Σφυροβολία (Α) Τελικός
21.13 200 μ. (Α) Ημ.
21.37 200 μ. (Γ) Ημ.
21.58 Μήκος (Γ) Τελικός
22.05 1.500 μ. (Α) Τελικός
22.25 5.000 μ. (Γ) Τελικός
22.55 800 μ. 7αθλο
5η ημέρα – Παρασκευή (19/8)

11.00 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα
11.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ
11.05 Ύψος (Γ) πρ. Γκούσιν
11.25 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
11.50 800 μ. (Γ) Ημ.
12.10 4Χ400 μ. (Α) πρ.
12.15 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄γκρουπ
12.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
Απόγευμα

21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός
21.27 800 μ. (Α) Ημ.
21.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός
21.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός
22.00 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
22.20 200 μ. (Α) Τελικός
22.45 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
23.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
23.22 200 μ. (Γ) Τελικός
6η ημέρα – Σάββατο (20/8)

09.30 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός
11.15 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Παπαδοπούλου
Απόγευμα

21.05 Επί κοντώ (Α) Τελικός
21.15 800 μ. (Γ) Τελικός
21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
21.43 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Καραγιάννη, Πεσιρίδου
22.15 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
22.45 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
23.13 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
7η ημέρα – Κυριακή (21/8)

Απόγευμα

20.05 Ύψος (Γ) Τελικός
20.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
20.40 800 μ. (Α) Τελικός
20.50 Ακοντισμός (Α) Τελικός
21.00 10.000 μ. (Α) Τελικός
21.45 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
22.12 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
22.22 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ