Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2022 12:14

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Επιτυχίες για Αίολο στο πρωτάθλημα Νότιας Ελλάδας

Με τη συμμετοχή 50 σκαφών Optimist και 17 σκαφών ILCA4, διεξήχθη από 25 έως 27 Νοεμβρίου, το Περιφερειακό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Νότιας Ελλάδας που διοργάνωσε ο Ναυτικός Ομιλος Καλαμάτας.

Στο εν λόγω πρωτάθλημα συμμετείχε και ο Ναυτικός Αθλητικός Σύλλογος “Ο Αίολος” , που κατέκτησε μετάλλια με τον Παναγιώτη – Στέλιο Οικονομάκο και τη Δανάη Μανωλοπούλου.
Στα σκάφη “Οptimist” ο Παναγιώτης – Στέλιος Οικονομάκος κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία U13 (παιδιά κάτω των 13 ετών) καθώς και την 2η θέση στα αγόρια, ενώ η Δανάη Μανωλοπούλου πήρε την 3η θέση στα κορίτσια.
Από τον Αίολο συμμετείχαν στην κατηγορία “Optimist” οι Παναγιώτης –
Στέλιος Οικονομάκος, Δανάη Μανωλοπούλου, Αναστάσιος Πουλόπουλος, Μάριος
Νικόπουλος, Παναγιώτης Μπούρας, Μάριος Κολιτσιδάκης, Μαρία Τρουπάκη, Κατερίνα
Βούλγαρη και Φοίβος Γεωργακόπουλος, ενώ στην κατηγορία ILCA4 οι Γιώργος
Οικονομόπουλος και Παναγιώτα Οικονομάκου. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας την περασμένη Παρασκευή διεξήχθη με ιδανικές καιρικές συνθήκες, το Σάββατο είχε άπνοια, ενώ την Κυριακή ο δυνατός άνεμος δυσκόλεψε τους αθλητές.