Κυριακή, 09 Νοέμβριος 2014 22:06

Πρώτη στα 5 χλμ. η Θεοδωρακοπούλου - 35.000 άνθρωποι έτρεξαν στο Μαραθώνιο της Αθήνας

Περίπου 35.000 άνθρωποι συμμετείχαν στο Μαραθώνιο Δρόμο της Αθήνας που πραγματοποιήθηκε σήμερα και είχε μια σημαντική επιτυχία για την Μεσσηνία, καθώς η Καλαματιανή αθλήτρια Ελένη Θεοδωρακοπούλου κατέκτησε την πρώτη θέση στα πέντε χιλιόμετρα με χρόνο 17’39’’, μπροστά από την έμπειρη Πόπη Αστροπεκάκη (17.57) και την Μαρία Ζωγραφάκη (18.24).

Η συμμετοχή του κόσμου στο αγώνισμα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο, καθώς ήταν χιλιάδες οι δρομείς που βρέθηκαν στην εκκίνηση και απόλαυσαν τον τερματισμό στο Παναθηναϊκό στάδιο. Ανθρωποι όλων των ηλικιών, που με χαμόγελο στα χείλη έφτασαν στον τερματισμό και ένιωσαν την μαγεία της συμμετοχής σε έναν τέτοιο γεγονός.
Περίπου 8.500 δρομείς έτρεξαν τα 42.195 μέτρα από τον Τύμβο του Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο.
Χιλιάδες άλλοι δρομείς έτρεξαν σε μικρότερες διαδρομές, όπως ο Αγώνας Δρόμου των 5 χλμ., ο Αγώνας Δρόμου των 10 χλμ., το Δυναμικό Βάδισμα, ο Αγώνας Παίδων και τα 1.200 μ. Special Olympics.
Να θυμίσουμε ότι ο Σύλλογος Δρομέων Υγεία; Μεσσηνίας συμμετείχε στον αγώνα με 226 αθλητές, αριθμός ρεκόρ!

Τα αποτελέσματα

Οι Κενυάτες δρομείς επιβεβαίωσαν την κλάση τους και στον 32ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, κατακτώντας και τις τρεις πρώτες θέσεις στο αγώνισμα, σε μια διοργάνωση που στέφθηκε από πλήρη επιτυχία.
Το νήμα του τερματισμού στο κατάμεστο Παναθηναϊκό Στάδιο έκοψε ο Φελίξ Κάντι, ο οποίος κάλυψε την απόσταση της διαδρομής σε 2 ώρες 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης και διαδρομής. Ο Κάντι με την επίδοση αυτή κατάφερε να ξεπεράσει την επίδοση του Ιταλού, Στέφανο Μπαλντίνι ο οποίος κατείχε το ρεκόρ της κλασικής διαδρομής μαραθωνίου με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας. Τον Κάντι ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Ράιμοντ Μπετ (έχει νικήσει δύο φορές τον Μαραθώνιο 2010-2012) με 2.12.34, και Τσομπέι Κιπτανούι με 2.15.38.
Ο Χριστόφορος Μερούσης (2:25.15) ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας, με τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο (2:29.58) να τερματίζει δεύτερος. Τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας (2:31.05) και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Πούλιος (2:32.22).
Στις Γυναίκες πρώτευσε η Κενυάτισσα Ναόμι Μάγιο 2:41.05, δεύτερη ήταν η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41).
Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα τερματίσει πρώτη την Αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38 και έδειξε σε καλή κατάσταση, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η… πρωτάρα στο αγώνισμα Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.
Εύκολη υπόθεση ήταν για την Αναστασία Καρακατσάνη η νίκη στα 10 χλμ. των γυναικών. Η χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2013 στο πρωτάθλημα των Νέων, τερμάτισε σε 35.29, σχεδόν δύο λεπτά μπροστά από την Παναγιώτα Βλαχάκη (37.58) και τρία, από την Ελενα Λεβεντάκη (38.06). Στους ανδρες νικητής στέφθηκε ο Κώστας Γκελαούζος με 31.40, ενώ ακολούθησαν οι Δήμος Μαγγίνας (32.04) και Χρήστος Βότσος (32.48).
Στα 5 χιλιόμετρα των Ανδρών πρώτος στον τερματισμό έφτασε όπως και πέρυσι ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος σε χρόνο 15:26, Δεύτερος με 15.35 ήταν ο Ανδρέας Δημητράκης και τρίτος ο Γιώργος Μίνο με 15.36. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Ελένη Θεοδωρακοπούλου, όπως προαναφέρθηκε, στην πρώτη της συμμετοχή στην απόσταση τερμάτισε πρώτη με 17.39, μπροστά από την έμπειρη Πόπη Αστροπεκάκη (17.57) και την Μαρία Ζωγραφάκη (18.24).