Τετάρτη, 21 Αυγούστου 2024 11:47

Οι νικητές στον 14ο Ανδάνειο Δρόμο

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών έγινε το περασμένο Σάββατο ο 14ος Ανδάνειος Δρόμος 17 χλμ, καθώς και οι παράλληλοι αγώνες 5 χλμ και 1.000 μέτρων (για παιδιά δημοτικού και γυμνασίου).

Στον Ανδάνειο Δρόμο, οι δρομείς διένυσαν τη διαδρομή των 17 χιλιομέτρων από την Αρκαδική Πύλη στην Αρχαία Μεσσήνη μέχρι το Διαβολίτσι.

Ενας αγώνας αθλητισμού και πολιτισμού, όπου συνδέεται η πόλη της Αρχαίας Μεσσήνης με την έδρα του τέως Δήμου Ανδανίας, ο οποίος έχει την τιμή να φέρει το όνομα της πανάρχαιας, ιερής και πρώτης πρωτεύουσας των Μεσσηνίων, πόλης της Ανδανίας, της πόλης με τα Μυστήρια και τους Αγώνες, της πόλης που «όρισε» με την «παρακαταθήκη του Αριστομένη» τη θέση της Αρχαίας Μεσσήνης για να αποτελέσει τη συνέχειά της στην ιστορία, της πόλης της Αρχαίας Ανδανίας που όλοι οι Μεσσήνιοι έχουμε καθήκον να εργαστούμε για να βρεθούν τα ίχνη της, όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση του και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας, που πήρε μέρος στον αγώνα με 22 αθλητές και αθλήτριες, με 9 να τρέχουν στα 17 χλμ και 13 στα 5 χλμ.
Συνολικά και στους δύο αγώνες τερμάτισαν 180 αθλητές, ενώ πολλά ήταν και τα παιδιά που έτρεξαν στον μικρότερο αγώνα των 1000 μέτρων.
Στους άνδρες στα 17 χλμ, νικητές ήταν οι Πιτσώλης Χαράλαμπος με 1:02:29 (ΓΑΣ Ιάλυσος), Νικολακέας Νικόδημος με χρόνο 1:02:29, Πετρουλάκης Παναγιώτης με χρόνο 1:02:29 (Puma Running Team), Καλογερόπουλος Γιάννης με χρόνο 1:04:49 (ΓΣ Ακρίτας), Σταφυλαράκης Αλέξανδρος με χρόνο 1:09:05 και Γεωργούλιας Αλέξανδρος με χρόνο 1:15:22 (Ανατολή Νέας Ιωνίας).
Στις γυναίκες νικήτριες αναδείχθηκαν οι Σταματίου Αργυρώ με χρόνο 1:36:44, Αναγνωστοπούλου Γεωργία με χρόνο 1:38:33 (Be Kouman), Γαρωνίδου Σταυρούλα με χρόνο 1:42:16 (Μαραθωνοδρόμοι και Δρομείς Αργολίδας), Χρισταντώνη Ιλία με χρόνο 1:50:07, VANICEK MARA με χρόνο 1:51:19 LG Oberhavel και Κουσουλάκου Βασιλική με χρόνο 1:51:58 (ΣΑΜ).
Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων νικητής στους άνδρες ήταν οι Κόλλιας Θεοφάνης με χρόνο 0:20:16 (Παναθηναϊκός Α.Ο. Τρίαθλο), Κατσάς Γιάννης με χρόνο 0:21:51 (ΣΑΜ) και Μησσιάς Προκόπης με χρόνο 0:22:28.
Στις γυναίκες οι τρεις πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης ήταν η Ζαχαρόγιαννη Ελένη με χρόνο 0:22:59, η Αλεβίζου Βασιλική-Δέσποινα με χρόνο 0:23:54 (Ερμής Ιλίου) και η Κουτουμά Χρυσούλα με χρόνο 0:31:31.
Να σημειωθεί ότι η συμμετοχή στους αγώνες των 17 χιλιομέτρων αλλά και στα 5 χιλιόμετρα ήταν δωρεάν.