Πέμπτη, 03 Οκτωβρίου 2024 14:21

ΣΤΙΒΟΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ: Παγκόσμιο ρεκόρ ο Δούσης, μετάλλια για Γιακουμή και Αλοίμονο

Με δέκα μετάλλια (9 χρυσά και 1 αργυρό) επέστρεψαν από το Μαυροβούνιο οι Παναγιώτης Δούσης, Γιώργος Αλοίμονος και Γιάννης Γιακουμής.

Οι τρεις Μεσσήνιοι αθλητές συμμετείχαν στους 33ους Βαλκανικούς αγώνες στίβου βετεράνων, που έγιναν από 27 έως 29 Σεπτεμβρίου στην πόλη Μπαρ του Μαυροβουνίου.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος πάνω από 1.000 αθλητές και αθλήτριες από 13 χώρες, με τον Παναγιώτη Δούση να συμμετέχει για 26η χρονιά με την Εθνική Ελλάδας, συνεχίζοντας τις διακρίσεις.
Ο αειθαλής δρομέας, τον οποίον οι συναθλητές του τον αποκαλούν η «Σημαία των βετεράνων», γιόρτασε τα 92 χρόνια του, με την κατάκτηση 4 χρυσών μεταλλίων, με ένα παγκόσμιο ρεκόρ και 3 βαλκανικά ρεκόρ.
Είναι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που παίρνει μέρος σε αγώνες μεγάλων αποστάσεων, αν και του έχουν αφαιρέσει πολλά ζωτικά όργανα από το σώμα του, όπως λέει ο ίδιος.
Στους φετινούς Βαλκανικούς αγώνες, ήταν ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής και για να μην τρέχει μόνος του, έτρεξε μαζί με 20 ακόμα γυναίκες, κάνοντας ρεκόρ στα αγωνίσματα που συμμετείχε.
Στα 5 χλμ. το παγκόσμιο ρεκόρ το κατείχε ο Αυστραλός David Carr που γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου το 1932, με χρόνο 29’28’’60 και ο Δούσης το κατέβασε στα 28’34’’, δηλαδή 1’24’’60 κάτω. Στα 1.500 μ ο Π. Δούσης έκανε 9’30’’56. Στα 800 μ. το ρεκόρ ήταν 8’14’’ και έκανε 4’48’’64. Στα 5 χλμ. βάδην το ρεκόρ ήταν 48’51’’, με τον Δούση να τρέχει σε 39’52’’89.
Σχολιάζοντας τις παραπάνω επιτυχίες είπε:
“Οταν ξεκίνησα το 1948 το τρέξιμο, το όνειρό μου ήταν να γίνω πρωταθλητής. Οι μεγάλες επιτυχίες ήλθαν στην κατηγορία 65-69 ετών. Κατέρριπτα τα πανελλήνια και τα βαλκανικά ρεκόρ. Για 26 χρόνια παραμένω αήττητος στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Μόνο από Βαλκανικούς αγώνες έχω περάσει τα 100 χρυσά μετάλλια. Πρόσφατα έγινα και πρωταθλητής Ευρώπης κερδίζοντας 3 χρυσά μετάλλια. Και τώρα μετά από 76 χρόνια αγώνα συνεχώς τρέξιμο, με πολλή δουλειά, ανέβηκα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, παγκόσμιος πρωταθλητής με ένα απίστευτο παγκόσμιο ρεκόρ στα 5 χλμ. “Κάλιο αργά, παρά ποτέ”. Θα συνεχίσω μόνο και μόνο να φέρω περισσότερους ανθρώπους προς την άθληση. Είναι ζωή. Τέλος, ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να φτάσω μέχρι εδώ”.
Από εκεί και πέρα, ο Γιώργος Αλοίμονος συμμετείχε στην κατηγορία 80-84 ετών και κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια στα 800 μ., 1.500 μ. και 5 χλμ. βάδην και 1 αργυρό στα 5 χλμ. τρέξιμο.
Ο Γιάννης Γιακουμής στην κατηγορία 70-75 ετών, πήρε ένα χρυσό μετάλλιο στο μήκος και στα 100 μ, ενώ ήταν τέταρτος στα 200 μ.. Στα 400 μ. δεν έλαβε μέρος διότι αγωνιζόταν στο μήκος. Και όλα αυτά στην πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση.