Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2024 16:33

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Διακρίσεις στο Γύθειο για τον Αίολο

Με 17 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχε ο Ν.Α.Σ. Καλαμάτας “Αίολος” στον όπεν πανελλήνιο 22ο διασυλλογικό αγώνα ιστιοπλοΐας «Γύθειο 2024», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στη Λακωνία.

Ο καλαματιανός σύλλογος έλαβε μέρος και στις δύο κατηγορίες σκαφών, Optimist και Laser, κατακτώντας αρκετά μετάλλια.

Συγκεκριμένα, ο Φίλιππος Λημνιός πήρε την 1η θέση στην κατηγορία Optimist – αγόρια έως 13 ετών, καθώς και την 1η θέση στην κατηγορία Optimist – αγόρια στη γενική κατάταξη. Ο Παναγιώτης Πατικόπουλος κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία Optimist – αγόρια γενική κατάταξη, ενώ ο Δημήτρης Πατικόπουλος πήρε την 1η θέση και ο Αριστοτέλης Σιαφάκας την 3η θέση στην κατηγορία Laser – αγόρια.
Ακόμα η Δανάη Μανωλοπούλου κατέκτησε την 2η θέση και η Μαρία Τρουπάκη την 3η θέση στην κατηγορία Laser – κορίτσια.

Η αποστολή του Αίολου αποτελείτο από τους εξής αθλητές: Πατικόπουλος Παναγιώτης, Λημνιός Φίλιππος, Γεωργακόπουλος Φοίβος, Πατικόπουλος Αλέξανδρος, Ρήγας Νίκος, Τσιμπούρης Χρήστος, Σαπάκος Γιώργος, Παναγιωτόπουλος Γιώργος, Γιαννόπουλος Θοδωρής, Πατικόπουλος
Δημήτρης, Κολιτσιδάκης Μάριος, Σιαφάκας Αριστοτέλης, Λημνιός Ιωάννης, Μπούρας Παναγιώτης, Τρουπάκη Μαρία και Μανωλοπούλου Δανάη. Την αποστολή συνόδευσαν οι προπονητές Παναγιώτης Κατσούλας και Γιώργος Τσακάκος, η έφορος αγωνιστικών ομάδων Μάντυ Ψυροπούλου, η ταμίας του Συλλόγου Κατερίνα Νινιού, ο έφορος υλικού Γιώργος Γιαννόπουλος και ο έφορος επικοινωνίας Κωνσταντίνος Μανωλόπουλος.