Δευτέρα, 29 Απρίλιος 2013 20:20

Πλούσιο θέαμα στους αγώνες ιππασίας στην Καλαμάτα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)
Πλούσιο θέαμα στους αγώνες ιππασίας στην Καλαμάτα

Με θετικό πρόσημο ολοκληρώθηκαν οι 14οι Πελοποννησιακοί Αγώνες υπερπήδησης εμποδίων, που διοργάνωσε το Σαββατοκύριακο ο Ιππικός Ομιλος Καλαμάτας, υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαμάτας και τη συνδρομή της Περιφέρειας Πελοποννήσου  στις εγκαταστάσεις της σχολής ιππασίας "Νίκος Δρούγας".
Ο Ιππικός Ομιλος κατέκτησε 4 χρυσά μετάλλια με τους Βαρουξή (2), Δρούγα και Φελλούρη   και διακρίθηκε στις περισσότερες κατηγορίες, ενώ οι φίλοι της ιππασίας απόλαυσαν όμορφο θέαμα βλέποντας αθλητές και αθλήτριες από Καλαμάτα, Πάτρα, Πύργο και Τρίπολη. Να σημειωθεί ότι την ομάδα του  ΙΠΠ.Ο.Κ) στην κατηγορία Junior πλαισίωναν οι αθλητές:  Μπαχράμη Αφροδίτη, Χριστοπούλου Μαρία, Σταύρου Μαρία-Ηλέκτρα, Ποντικάκη Κλειώ, Κλείδωνας Παναγιώτης, Μπαλίκου Άννα, Ζέρβα Βασιλική, Χανδρινός Ανδρέας, Χριστόπουλος Ανδρέας, Τζανετάκης Χρίστος και  Ασημακοπούλου Μαρία.
Οι διοργανωτές ευχαριστούν θερμά τους χορηγούς για την προσφορά τους και όλους όσοι βοήθησαν γι' αυτή τη διοργάνωση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες έχουν ως εξής:

Σάββατο
Στην κατηγορία των 60’ οι συμμετοχές ήταν 29 εκ των οποίων οι 20 ήταν άπταιστες.
Στην κατηγορία του 1 μέτρου οι συμμετοχές ήταν 25  εκ των οποίων βραβεύτηκαν οι 6 ακόλουθες:
1. Βαρουξής Ελευθέριος (ΙΠΠ.Ο.Κ)
2. Κανελλοπούλου Χριστίνα (ΑΚ.Ι.ΔΑ)
3. Καμπέρος Θεόδωρος (Ι.Ο.ΑΧ)
4. Παντελοπούλου Κωνσταντίνα (ΙΠΠ.Ο.Κ)
5. Καλλιμώρου Μελπωμένη (ΙΠΠ.Ο.Κ)
6. Φελλούρη Δημητρα (ΙΠΠ.Ο.Κ)

Στην κατηγορία των 1.10΄ οι συμμετοχές ήταν 14 εκ των οποίων βραβεύτηκαν οι 4 ακόλουθες:
1. Βαρουξής Ελευθέριος (ΙΠΠ.Ο.Κ)
2. Κανελλοπούλου Χριστίνα (ΑΚ.Ι.ΔΑ)
3. Καλλιμώρου Αφροδίτη (ΙΠΠ.Ο.Κ)
4. Σακκά Αννα (ΙΠΠ.Ο.Κ)

Κυριακή

Στην κατηγορία των 80’ οι συμμετοχές ήταν 20 εκ των οποίων βραβεύτηκαν οι 6  ακόλουθες:
1. Φελλούρη Δήμητρα (ΙΠΠ.Ο.Κ)
2. Γιαννούλης Σπυρίδων (ΠΑΤ.Ρ.Ι.Ο.)
3. Καπετάνιου Ευγενία (ΙΠΠ.Ο.Κ)
4. Καλλαρίτη Χαρά (ΙΠ.Ο.Γ)
5.  Δρούγας Δημήτριος (ΙΠΠ.Ο.Κ.)
6. Καραμπάτσος Κωνσταντίνος (ΙΠΠ.Ο.Κ)


Στην κατηγορία των 105’, οι συμμετοχές ήταν είκοσι 20 εκ των οποίων βραβεύτηκαν οι 5  ακόλουθες:
1. Κανελλοπούλου Χριστίνα (ΑΚΙ.Δ.Α)
2. Νικολάου Λυδία (ΙΠΠ.Ο.Κ)
3. Καλλιμώρου Αφροδίτη (ΙΠΠ.Ο.Κ)
4. Καμπέρου Φανή (Ι.Ο.ΑΧ)
5. Σακκά Αννα (ΙΠΠ.Ο.Κ)

Στην κατηγορία 4 BAR 1.47’ βραβεύτηκαν οι ακόλουθοι αθλητές:
1. Δρούγας Νικόλαος (ΙΠΠ.Ο.Κ)
2. Βαρουξής Ελευθέριος (ΙΠΠ.Ο.Κ)
3. Κανελλοπούλου Χριστίνα (ΑΚ.Ι.ΔΑ)