Τετάρτη, 25 Φεβρουάριος 2015 17:37

Ομορφο θέαμα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα διάθλου της Κυπαρισσίας

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Ομορφο θέαμα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα διάθλου της Κυπαρισσίας

Οι καλύτεροι αθλητές του Διάθλου , οι πρωταθλητές,  οι πρωταθλήτριες αλλά και πλήθος ανεξάρτητων αθλητών και αθλητριών από όλη την Ελλάδα βρέθηκαν την Κυριακή στην παραλία της Κυπαρισσίας όπου διεξήχθη με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου.

Οι συμμετοχές άγγιξαν τις 200 όμως λόγω των καιρικών συνθηκών κάποιοι έλειψαν από τη γραμμή της εκκίνησης.
Για πρώτη φορά στην ιστορία του αθλήματος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Διάθλου φιλοξενήθηκε εκτός Αθήνας και διοργανώθηκε από το Φορέα Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης και Αθλητισμού του Δήμου Τριφυλίας, μια διοργάνωση υψηλού επιπέδου και ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων από όλες τις απόψεις. Ο  Δήμος στήριξε τη διοργάνωση και κατάφερε να ικανοποιήσει απόλυτα, τους  αθλητές αλλά και την Ομοσπονδία Τριάθλου  έχοντας  αρωγούς  τον εμπορικό σύλλογο της Κυπαρισσίας αλλά και το ΝΟΚΥ.
Οι ισχυροί άνεμοι που πλευροκοπούσαν τους αθλητές αλλά και η βροχή που ξεκίνησε λίγο πριν τερματίσει και ο τελευταίος αθλητής έκαναν τον αγώνα δύσκολο, αλλά οι διαθλητές είναι μαθημένοι στα δύσκολα και   μάλλον αυτό έκανε τους αγώνες  ακόμη πιο  εντυπωσιακούς.
Ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης για 6η συνεχόμενη φορά διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή με δεύτερο το Γρηγόρη Σουβατζόγλου και τρίτο τον Παναγιώτη Χριστοδουλόπουλο, ενώ στους Βετεράνους τη νίκη πήρε ο Σταμάτης Ρώμας. Στις γυναίκες  πρώτη ήταν η Πρωταθλήτρια Ελλάδας Ντενίζ Δημάκη και στην κατηγορία  Βετεράνων Γυναικών, η Σαμπρίνα Τβις.
Στην ανοικτή κατηγορία έγιναν σπουδαίες επιδόσεις από άνδρες και γυναίκες ενώ νωρίτερα είχαν διεξαχθεί αγώνες για μικρά παιδιά με αρκετά μεγάλη συμμετοχή.
Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Τριφυλίας  Παναγιώτης Κατσίβελας, ο πρόεδρος του Φορέα Ζαχαρίας Κανελλόπουλος oi αντιδήμαρχοι  Μαρία Πανουσιοπούλου και Γιάννης Μερκούρης, ο Γ.Γ. κ  Φιλντίσης , ο κ. Χρονόπουλος, ο κ Κουκούμης,  η  κα Αλέξοπούλου, η κα Τζαβέλλα και πλήθος κόσμου.

 
Oι νικητές ανά κατηγορία:
 
 5km-20km-2,5km                 
Κατηγορία ανδρών   1996
Σκουλαρίκης Γρηγόρης    58.17    Θησέας Ζωγράφου
Σουβατζόγλου Γρηγόρης    59.36    ΓΑΣ Ιλισος    
Χριστοδουλόπουλος Παναγιώτης    1.00.55    Ολύμπιοι  
                           
Κατηγορία Ανεξ. Ανδρών 1996        
Ραφαηλίδης Χρήστος    1.03.22                
Χαντζιάρας Πολυδεύκης    1.06.53                
Μαλάτος Μηνάς    1.09.46                
 
Βετεράνων Ανδρών 1975         
Ρώμας Σταμάτης    1.02.38    Θησέας Ζωγράφου
Καστριτσέας Γεώργιος    1.16.17    Μεσσηνιακός       
Χαραλαμπόπουλος Λεωνίδας    1.18.59    ΝΟΚΥ
 
Κατ. Βετεράνων Ανεξ. Ανδρών  1975                  
Παπαδόπουλος Ιορδάνης    1.06.02                 
Δέδες Σωτήρης    1.12.41        
Πιπέρης Βασίλης    1.17.48        
 
Paraduathlon  Ανδρών                       
Θεοδωρίδης Αλέξανδρος(P4)    1.21.36      

Κατηγορία Γυναικών    1996               
Δημάκη Ντενίζ    1.08.09    ΓΑΣ Ιλισός
Γκοτζιά Ευαγγελία    1.26.45    Α.Ε. Κερατσινίου
 
Γυν. Αν. Συμμετοχής                            
Μπουλμέτη Ευγενία    1.16.53                
Φιλιππίδου Κατερίνα    1.23.46                
Ασημάκου Παναγιώτα    1.25.37                
 
Βετεράνων Γυναικών 1974                
Τβισς Σαμπρίνα    1.12.22    Θησέας Ζωγράφου
Ματζουνέα Καλλιόπη    1.28.10    Μεσσηνιακός   
Κωνσταντινίδου Σύλβια    1.31.33    ΓΑΣ Ιλισός
                 

Σκυταλοδρομία                           
Φιλαη Στυλιανός - Κούγκουλης Κων. 1.01.16                
Αριστοτέλης Γιώργος - Κούβελης Κωστ.
                           
Δούβας Γιάννης - Δούβας Γιώργος    1.02.24                
 
Τσίτσος Γιώργος - Πολίτης Χαραλ.    1.13.04                
Γεωργούλιας Αλ. - Καρόπουλος Ιωάν.                          
                           
                      
Κατ. Παίδων Α Γεν. 2000-2001 2,5Km-10Km-1.25Km   
        
Λάβδας Γεώργιος    40.07    ΓΑΣ Ιλισός
Τρότσι Φλωριάν    47.21    Ανεξ.
Σίτη Χρήστος    50.02    Ανεξ.
 
Κατ. Παίδες Β΄ Γεν. 2002-2003 2,5Km-10Km-1.25Km            
 
Woodgate Louis    37.54    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
Τσιάκος Κώστας    38.35    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
Αρνόκουρος Δημήτρης    46.10    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
 
                           
Κατ. Κορασίδων Β' Γεν. 2002-2003 2,5Km-10Km-1.25Km   
        
Woodgate Robin    43.32    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
Τοδε Εύα    48.54    Ν.Ο. Κυπαρισσίας  
Παπαγιάννη Γεωργία    49.15    ΓΑΣ Ιλισός   2002
                           
Κατ. Παμπαίδων Α Γεν. 2004-2005 1,25Km-5Km-500M               
Χατζηποπης Αδωνης    18.46    Ανεξ.
Ζώτος Σωκράτης-Αρης    18.51    ΓΑΣ Ιλισός 
Γκελής Δημήτριος    19.15    Red Star   
                           
                           
Κατ. Παμπαίδων Β Γεν. 2006-2007 1,25Km-5Km-500M               
Αρνόκουρος Γιώργος    19.58    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
                                              
Κατ. Πανκορασίδων Α Γε. 2004-2005       1,25Km-5Km-500M               
Φράγκου Αργυρώ    24.09    Red Star   
Μαρλαντή Ιωάννα    24.19    Ν.Ο.     Κυπαρισσίας 
                           
Κατ. Πανκορασίδων Β΄ Γεν. 2006-2007  1,25Km-5Km-500M
                 
Κολοσκόπη Μαρίβα    22.47    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 
Γκέλη Αδαμαντία-Ελένη    23.06    Red Star   
Μαρλαντή Γεωργία    26.35    Ν.Ο. Κυπαρισσίας 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ