Τρίτη, 10 Μάρτιος 2015 14:59

Ελληνικό μετάλλιο στο Κύπελλο Κόσμου Σπάθης

Στο βάθρο ανέβηκε ο Μάριος Γιακουμάτος, ο οποίος ξεχώρισε στο κύπελλο Κόσμου Σπάθης Ανδρών, που διεξήχθη στην Αλγερία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό, ωστόσο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο αποδεικνύοντας ότι πρόκειται για έναν σπουδαίο αθλητή.

Αρχικά με 4 νίκες και 1 ήττα προκρίθηκε ως πρώτος από τον πρώτο όμιλο, παίρνοντας απευθείας το εισιτήριο για τη φάση των 16. Αντίπαλός του εκεί ήταν ο Αιγύπτιος Ίντρις, τον οποίο και κέρδισε εύκολα με 15-5.

Στους «8» συνάντησε τον Αιγύπτιο Αμέρ, του οποίου επικράτησε με 15-11, ωστόσο δεν τα καταφέρει στα ημιτελικά αφού ηττήθηκε με 15-11 από τον Αιγύπτιο Σάμερ, ο οποίος και του στέρησε το δικαίωμα να βρεθεί στον τελικό.