Κυριακή, 12 Απρίλιος 2015 11:13

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Με τρεις αθλητές συμμετείχε στον 2° Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 2ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνος την περασμένη Κυριακή στον Μαραθώνα, τον οποίο διοργάνωσε ο Δήμος Μαραθώνος σε συνεργασία μα την κοινωφελή επιχείρηση του Δήμου Μαραθώνα (ΚΕΔΜΑ).

Πάνω από χίλιοι δρομείς απ' όλη την Ελλάδα, κάτω από τις καλύτερες καιρικές συνθήκες για τρέξιμο, πήραν εκκίνηση και τερμάτισαν στην γνωστή σε όλους ιστορική αφετηρία της Κλασσικής Διαδρομής του Μαραθωνίου. Μαζί με τον ημιμαραθώνιο πραγματοποιήθηκαν οι παράλληλοι αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων, ενώ έγινε και ένας μικρότερος 1000 μέτρων για παιδιά Δημοτικών Σχολείων.
Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Πούλιος του Παναθηναϊκού σε χρόνο 1:09.57, που είναι ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Θανάσης Λιοπύρης σε 1:20.09 και τρίτος ο Κώστας Αντωνόπουλος σε 1:20.11.
Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Ελένη Λεβεντάκη σε 1:29.25, δεύτερη η Αντωνία Κορόζη σε 1:35.41 και τρίτη η Ειρήνη Καβακοπούλου σε 1:46.08.
Να σημειώσουμε ότι 4η τερμάτισε στις γυναίκες, η αθλήτρια του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας Παναγιώτα Ασημάκου, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ 01:46:58 ενώ ανέβηκε στο βάθρο παίρνοντας τη 2η θέση στη κατηγορία της.
Στον ημιμαραθώνιο για τον ΣΔΥΜ αγωνίστηκε ακόμη ο Διονύσης Κόκκορης σημειώνοντας χρόνο 1:47:02 και στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων αγωνίστηκε ο Ξιάρχος Γεώργιος σημειώνοντας χρόνο 00:56:36.