Πέμπτη, 04 Ιούνιος 2015 21:18

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Πέμπτος στο μαραθώνιο της Κοπεγχάγης ο Χαμόδρακας

Μεσσηνιακή εκπροσώπηση είχε ο Μαραθώνιος της Κοπεγχάγης που έγινες την Κυριακή 24/5, με τον Γιάννη Χαμόδρακα που αγωνίστηκε με τα χρώματα του ΣΔΥΜ να διακρίνεται ως ο 1ος Έλληνας από τους 24 που συμμετείχαν στην πρωτεύουσα της Δανίας, ενώ ήρθε 5ος στην κατηγορία 30-40 ετών και 25ος στη γενική κατάταξη σημειώνοντας χρόνος 2:40:12".

Στον ίδιο αγώνα η Αναστασία Κούμπουλα του ΣΔΥΜ ολοκλήρωσε με επιτυχία τον αγώνα, κάνοντας ατομικό ρεκόρ κατεβάζοντας την προηγούμενη επίδοση που είχε από το μαραθώνιο Βαρκελώνης (4:08:49), σημειώνοντας χρόνο 3:54:22.
Στην αποστολή συμμετείχε και το μέλος του ΔΣ του ΣΔΥΜ  Ηλίας Νικολόπουλος, ο οποίος δεν τα κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του. Ο αθλητής από το Μάνεση Μεσσηνίας, στόχευε σε μία επίδοση κοντά στα 2:40', περνώντας τον πρώτο μισό σε 1:21:49, αλλά στη πορεία και λίγο μετά τα μέσα της διαδρομής αναγκάστηκε να εγκαταλείψει και μαζί με αυτόν και άλλοι τρεις Έλληνες δρομείς.
Ακόμα κι έτσι, το μόνο που είναι σίγουρο ήταν μια αξέχαστη εμπειρία και για αυτόν, όπως και για όλους τους Έλληνες που συμμετείχαν.
Αναλυτικά στον μαραθώνιο της Κοπεγχάγης ξεκίνησαν 9752 δρομείς, από τους οποίους τερμάτισαν 9211. (6882 άντρες και 2329 γυναίκες).
Από τους 24 Έλληνες τερμάτισαν οι 20, με πιο γρήγορο το Γιάννη Χαμόδρακα σε 2:40:12, ενώ πιο γρήγορη γυναίκα τη Φιλίππα Πουλίδου σε 3:10:39.