Τετάρτη, 23 Σεπτέμβριος 2015 15:45

ΣΔΥΜ: Σάρωσε τα μετάλλια στους Βαλκανικούς Αγώνες Βετεράνων

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Μεσσηνίων αθλητών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας στους 25ους Βαλκανίους Αγώνες Στίβου Βετεράνων που έγινε στο Καυταντζόγλειο της Θεσσαλονίκης στις 18-19 Σεπτεμβρίου.

Συμμετείχαν αθλητές από 12 χώρες με τους Μεσσηνίους αθλητές να κατακτούν 10 χρυσά μετάλλια και να κερδίζουν το χειροκρότημα.
Ο Παναγιώτης Δούσης για μια ακόμη φορά σάρωσε τα μετάλλια και παραμένει αήττητος για 18 χρόνια στην εν λόγω διοργάνωση. Στην κατηγορία 80-84 ετών κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια, στα 5 χιλιόμετρα, στον ημιμαραθώνιο και στα 5 χιλιόμετρα βάδην όπου πέτυχε νέο βαλκανικό ρεκόρ με 38'06''. Το ρεκόρ είχε ο Ρουμάνος Minai Draghisi 38'25'' από το 2010 και τη Βαλκανιάδα της Λάρισας.
Ο Δούσης έφτασε τα 50 χρυσά Βαλκανικά μετάλλια, ρεκόρ που δύσκολα θα καταρριφθεί στο μέλλον.
Ο Αναστάσιος Μπέκος κέρδισε 5 χρυσά μετάλλια, στα 100, 200, 400 μέτρα, το μήκος και τα 4χ100 και παραμένει ο κορυφαίος σπρίντερ των Βαλκανίων στα 80-84.
Η Χριστιανά Γαρίδη κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια στα 5 χιλιόμετρα και στα 1500 μέτρα στην κατηγορία 70-74 ετών.
Ο Νίκος Καλυβιώτης στην κατηγορία  65-69 ετών έτρεξε στον ημιμαραθώνιο και πήρε την 5η θέση.
Η Βάσω Βαϊνά έτρεξε στα 5 χιλιόμετρα και στο ημιμαραθώνιο. Μετά από μια καλή εμφάνιση πήρε την 4η θέση και στα δύο αγωνίσματα στην κατηγορία 50-54 ετών.