Παρασκευή, 02 Οκτώβριος 2015 12:43

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Μεγάλη συμμετοχή στην «8η Ανάβαση Ταϋγέτου»

Με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στην Καλαμάτα ο ποδηλατικός αγώνας δρόμου με την επωνυμία «8η Ανάβαση Ταϋγέτου», που διοργάνωσε το δραστήριο ποδηλατικό τμήμα του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής σε συνεργασία με το Δήμο Καλαμάτας.

Οι συμμετοχές ξεπέρασαν σε αριθμό κατά πολύ τις περσινές και έφτασαν στις 80.
Συμμετείχαν αθλητές από αρκετά ποδηλατικά σωματεία, όπως Ποδηλατόδρομος Πύργου Τ.Π.Σ., Α.Ο. Αίολος,  Παναθηναϊκός,  Π.Ο.Πατρών, Σπαρτιατικός, Κρόνος Νίκαιας, Α.Ε.Κ. Αθηνών, Κορινθιακός, Π.Σ.Κ. Θράκας Ιππέας, Α.Ο. Θησέας, Μεσσηνιακός, Α.Ο. Πήγασος, Ο.Φ.Νεας Ιωνίας, Α. Ο. Διομήδης Άργους, Φιλαθλητικός Όμιλος Πύργου, Π.Τ.Σ. Πύργου, Π. Ο. Τρίπολης, Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός, Π.Ε.Π.Α. καθώς και αρκετοί ποδηλάτες εκτός Σωματείων.
Οι αθλητές αφού έκαναν 12 χλμ. προεκκίνηση σε κεντρικούς δρόμους της πόλης, ξεκίνησαν την αγωνιστική διαδρομή των 33 χλμ. από την Νέα Αγορά έως το Τουριστικό Ταϋγέτου, όπου έγιναν και οι απονομές.
Οι κατηγορίες οι οποίες βραβεύτηκαν ήταν: Εφήβων, Νέων Ανδρών,  Ανδρών, Γυναικών, Μάστερ Α,Β,Γ,Δ και Οπεν (15-30 ετών), (31-45 ετών), (46 ετών και άνω).

Χειροποίητα κύπελλα!

Φέτος ο Ευκλής πρωτοτύπησε όσο αναφορά τα κύπελλα και έκλεψε τις εντυπώσεις.
Η Α' αντιπρόεδρος και έφορος δημοσίων σσχέσεων Οικονομοπούλου Ελένη και ο ποδηλάτης - υπεύθυνος του ποδηλατικού τμήματος Βεργετόπουλος Παναγιώτης είχαν την ιδέα να βραβευτούν οι πρώτοι νικητές όλων των κατηγοριών με χειροποίητα κύπελλα από ξύλο ελαιόδεντρου. Ο πρόεδρος του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής κ. Κουτρούλης Παναγιώτης συμφώνησε και το αποτέλεσμα τους δικαίωσε όλους.
Η κατασκευή του κυπέλλου έγινε με μεράκι και αφιλοκερδώς από το μέλος του Συλλόγου Κότση Γεώργιο.
Νικητής του αγώνα στη Γενική Κατάταξη αναδείχθηκε ο Μαυρικάκης Μιχαήλ (Α.Ε.Κ. Αθηνών) τερματίζοντας σε 1 ώρα και 19 λεπτά, ακολούθησε ο περσινός νικητής Νείλας Γεώργιος (Α.Ο. Αίολος Αθηνών) τερματίζοντας σε 1 ώρα 19 λεπτά και 50 δεύτερα.
Ο Καλαματιανός Σύλλογος θέλοντας να επιβραβεύσει την προσπάθεια των αθλητών είχε χρηματικά έπαθλα στο τελικό Sprint και σε δύο ενδιάμεσα. Νικητής στο τελικό Sprint (33ο χλμ.- τερματισμός) αναδείχθηκε ο Μαυρικάκης Μιχαήλ της Α.Ε.Κ. Αθηνών λαμβάνοντας το ποσό των 100€. Στο 1ο  Sprint (8ο χλμ. – Άγιος Σώστης) πέρασε πρώτος ο Παπαστάθης Κων/νος του Σπαρτιατικού Γ.Σ. και στο 2ο Spint (22ο χλμ. – Αρτεμισία) ο Χριστάκος Δημήτριος επίσης του Σπαρτιατικού Γ.Σ. οι οποίοι έλαβαν από 50 ευρώ. Ο τελευταίος είχε αναδειχθεί στη Σερβία Βαλκανιονίκης στο αγώνισμα Δρόμου, στην κατηγορία παίδων.

Καλαματιανές διακρίσεις

Αρκετοί ήταν οι Καλαματιανοί ποδηλάτες που έλαβαν μέρος στον αγώνα και διακρίθηκαν λαμβάνοντας καλές θέσεις. Πιο Συγκεκριμένα:
Στην κατηγορία ανδρών την 3η θέση κατέλαβε ο Κανελλόπουλος Σταύρος έχοντας εξαίρετη επίδοση, την 8η θέση ο Χριστοδουλάκης Γεώργιος και οι δύο αθλητές έτρεξαν με τη φανέλα του Π.Σ.Κ. Θράκα Ιππέας και ο Ρούσης Αλέξανδρος του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλή την 22η θέση.
Στην κατηγορία Μάστερ Α' (30-39 ετών) την 5η θέση κατέλαβε ο Γύφτουλας Πέτρος ξεπερνώντας την περσινή του επίδοση, ο Λαμπρόπουλος Απόστολος την 9η θέση και οι δύο αθλητές του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλή.
Στην κατηγορία Μάστερ Β (40-49 ετών) την 8η θέση κατέλαβε ο Βεργετόπουλος Παναγιώτης και ο Μπάκας Αθανάσιος την 10η επίσης αθλητές του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλή.
Στην κατηγορία Οπεν (15-30 ετών) την 2η θέση κατέλαβε  ο Πετρακόπουλος Ιωάννης κάνοντας μια εξαιρετική επίδοση.
Τέλος στην 1η θέση της κατηγορίας Μάστερ Δ (59 ετών και άνω) τερμάτισε ο παλαίμαχος ποδηλάτης και μέλος της Π.Ε.Π.Α. Αράπης Μιχαήλ. όντας πρότυπο για τους νέους του αθλήματος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
Η διοίκηση του Ευκλή ευχαρίστησε θερμά όσους βοήθησαν για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα: Τον Δήμο Καλαμάτας, την Αστυνομική Διεύθυνση Καλαμάτας και την Τροχαία Καλαμάτας (για την παραχώρηση δύο μοτοσυκλετών) – ΕΚΑΒ (για την παραχώρηση ασθενοφόρου) – Ανδριανόπουλο Βασίλειο (Ιατρό του αγώνα) – Καρούνο Παναγιώτη (Αλυτάρχη) – Τριανταφύλλου Νάσο (Φωτογράφο) και όλους τους εθελοντές, ιδιαιτέρως τους Κότσαρη Ιωάννη, Σουλαντίκα Νικόλαο, Ωρολογά Κωνσταντίνο, Κλείδωνα Δώρα, Μητρόπουλο Κωνσταντίνο και τον Τσόλκα Γεώργιο (μέλος της διοίκησης και υπεύθυνος κοινωνικών εκδηλώσεων).