Τρίτη, 27 Ιούνιος 2017 13:52

Ελαμψε το δίδυμο Καράμπελα - Γεωργαντά στο Πανελλήνιο beach volley Κ19

Στον τελικό του πρώτου τουρνουά του πανελληνίου πρωταθλήματος beach volley Κ19 που έγινε το τριήμερο 23-25 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του ibeach Volleyball Club στην Αθήνα (Παπάγου) έφτασαν οι Χρύσα Καράμπελα και Λαμπρινή Γεωργαντά.

Το Καλαματιανό δίδυμο είχε εξαιρετική παρουσία και τελικά κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο αφού στον τελικό, μετά από πολύ καλή εμφάνιση, πάλεψαν αλλά έχασαν από τις Χανιώτισσες Πιπεράκη και Μιχαήλ με 2-0 σετ (21-14, 21-14).

Την πρώτη μέρα στα προκριματικά είχαν περάσει άνευ αγώνα μπαίνοντας στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά.

Tο Σάββατο νίκησαν και στα δύο ματς που έδωσαν παίρνοντας την πρόκριση στους "8".

Την Κυριακή ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν μέχρι τον μεγάλο τελικό.

Αξίξει να σημειωθεί ότι η Χρύσα είναι 17 ετών και η Λαμπρινή 14 ετών και έχουν κάνει μαζί πολύ λίγες προπονήσεις, υπό την επίβλεψη του Μάνου Ξενάκη στο Kalamata Beach Volley στην παραλία της Καλαμάτας.

Μετά το φινάλε του τελικού αγώνα σε δηλώσεις τους αναφέρθηκαν στον προπονητή τους και τόνισαν τη σημαντική συμβολή του στην πρόοδο που έχουν κάνει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.