Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 12:50

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Η Καλαμάτα ‘80 3-1 σετ τον Πανερυθραϊκό

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι που έδωσε η Καλαμάτα ‘80 που κέρδισε χθες το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο τον Πανερυθραϊκό με 3-1 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε καλό στο πρώτο σετ και κατάφερε να το πάρει με 25-17, άλλα στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και κέρδισαν με 25-23. Ξεκίνησαν καλά αρχικά και βρέθηκαν μπροστά με 5-2, όμως οι “Λύκοι” ισοφάρισαν 5-5 και μετά πόντο-πόντο και με εναλλαγές στο σκορ, το προβάδισμα πήγαινε από τη μία πλευρά στην άλλη και φτάσαμε από το 19-23 στο 22-23, όμως οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 23-25. Στα άλλα δύο σετ, η Καλαμάτα ‘80 πήρα ένα ισχνό προβάδισμα, με τον Πανερυθραϊκό να απαντάει κάνοντας το 7-7, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να κάνουμε μια μεγάλη διαφορά, που τους επέτρεψε στο τέλος να κερδίσουν το σετ. Το 4ο και τελευταίο σετ κύλησε σχεδόν πόντο-πόντο, όμως η Καλαμάτα ‘80 που είχε βελτιώσει σημαντικά την εικόνα της επικράτησε, όπως και στο πρώτο, με 25-17.

Σίγουρα υπήρχε άγχος στην Καλαματιανή ομάδα, καθώς στο προηγούμενο ματς, της πρεμιέρας, είχε γνωρίσει την ήττα από τον Πανιώνιο και κανείς στο σύλλογο δεν ήθελε να επαληθευτεί το ίδιο. Και ο Πανερυθραϊκός, ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, ομάδα σκληροτράχηλη ομάδα που έκανε μεγάλη προσπάθεια για να διεκδικήσει τη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-16, 25-17.

Διαιτητές ήταν οι Λεωνίδας Γεράνιος, Κώστας Μπακλέσης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Χρ. Δημητρακόπουλος): Μητρόπουλος, Αγγελής, Μάνα, Μανιατέας, Ντάκουρης, Μαδούρας, Α. Χανδρινός, Εξαρχέας (λ), Μπεσής, Σπ. Χανδρινός (λ), Μπουσούνης, Σαμουήλ, Παπαντωνίου, Καρούνος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Μιχ. Χατζηπέρος): Λέκκος, Σεβδαλής, Κωστόπουλος, Σ. Βήτας, Μάρκου, Φωτιάδης, Λέπουρας, Ι. Βήτας, Παπαδόπουλος, Κοτζάμπασης (λ), Μπαλούγιας, Μακρυγιάννης.