Τρίτη, 12 Δεκέμβριος 2017 15:33

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ: Ξανά μόνος στην κορυφή ο Απόλλωνας Καλαμάτας

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας βρέθηκε και πάλι μόνος του στην κορυφή της Β’ εθνικής βόλεϊ γυναικών μετά τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής.

Ο Απόλλωνας νίκησε την Κυριακή το βράδυ στο Κλειστό της Παραλίας την ΕΑ Πατρών με 3-0 σετ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ακρίτας Καλαμάτας έχανε 3-1 εκτός έδρας από τον Σπαρτιατικό και έπεφτε από την κορυφή. Μάλιστα ο Ακρίτας είναι πλέον τρίτος καθώς στην δεύτερη θέση ανέβηκε ο Σπαρτιατικός.

Την επόμενη αγωνιστική, τελευταία του πρώτου γύρου, ξεχωρίζει το Καλαματιανό ντέρμπι του Ακρίτα με τον Απόλλωνα.

Φοβερό ματς στη Σπάρτη

Το ματς του Σπαρτιατικού με τον Ακρίτα ήταν πραγματικό ντέρμπι με γεμάτα σετ και τις γηπεδούχες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στις κρίσιμες στιγμές.

Στο πρώτο σετ το οποίο είχε διάρκεια περίπου 40 λεπτά, ο Σπαρτιατικός. προηγήθηκε με 21-13, στη συνέχεια ο Α.Ο. Ακρίτας κάνοντας ένα σερί μπήκε μπροστά στο σκορ με 22-23, αλλά οι λάθος επιλογές προς το τέλος έδωσαν την πρωτοπορία στην τοπική ομάδα με 26-24. Στο δεύτερο είχαμε ανάλογο σκηνικό και είναι χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη από δύο πόντους. Τελικά ο Σπαρτιατικός πήρε το σετ πάλι με 26-24.

Ο Ακρίτας πήρε το τρίτο σετ με 25-21 αλλά στο τέταρτο ο Σπαρτιατικός με την βοήθεια και του ένθερμου κοινού του επικράτησε με 25-21.

Διαιτητές ήταν οι Δοξαράς και Βαρλοκώστας και σημειωτής ο Κανελλίδης.

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ. (Κωνσταντόπουλος Μιχάλης): Τρούγκα, Αποστολοπούλου (c), Δημητριάδη, Κουρτσούνη, Σάλαρη, Καπετάνιου, Τσέμπελη (λ), Βενιζέλου, Τσέμπελη, Αθανασοπούλου, Μάμμη, Θεοφιλάκου, Δημάκη.

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Μπεσή, Μάτα, Κουκούτση, Ορφανέα (c), Βαμβακούση, Μαθιουδάκη, Καπλάνη (λ), Πανταζοπούλου , Μπουζέα, Τσώνη, Βυζά, Μπότη, Λίκα (λ), Ιωαννίδη.