Κυριακή, 15 Δεκέμβριος 2013 21:37

Η εικόνα της νίκης του Ακρίτα, αποτελέσματα και βαθμολογία

Ενα ακόμα βήμα για την εξασφάλιση της γρήγορης παραμονής έκανε το Σάββατο το απόγευμα ο Ακρίτας, που επικράτησε σχετικά εύκολα με 3-0 σετ επί του Α.Ο Τραχώνων στο Κλειστό. Τα κορίτσια της καλαματιανής ομάδας έπαιξαν συγκεντρωμένα, έξυπνα και με πάθος και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην ομάδα του Αλίμου, πετυχαίνοντας μια «καθαρή» νίκη για την 9η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Το πρώτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς μετά το 3-3 ο Ακρίτας ανέβασε την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας την διαφορά αρχικά στο +4 (11-7, 12-8, 14-10) και στην συνέχεια στην μεγαλύτερη τιμή της, στο +10 (21-11, 23-13, 24-14) κερδίζοντας το σετ με 25-15.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά (4-4, 8-8, 12-12). Στην συνέχεια όμως κάποιες λάθος επιθέσεις των Τραχώνων, καθώς και η δυσκολία στην υποδοχή από τα σερβίς της Σκλήρη έδωσαν έναν αέρα 6-7 πόντων (20-14, 22-15) στον Ακρίτα. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν εν μέρει (23-19, 24-21). Ομως το φοβερό μπλοκ των Σκλήρη-Ραμούνδου σταμάτησε την Ε. Βογιατζή και έδωσε τον πόντο και το σετ στις Καλαματιανές (25-21).
Η σχετικά εύκολη επικράτηση στα 2 πρώτα σετ φάνηκε να αποσυντονίζει στο τρίτο τις παίκτριες των Κουτράκη - Τσιριμπή που το έκαναν ντέρμπι. Παρόλο που προηγήθηκαν με 5-2, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την ομάδα του Αλίμου να ισορροπεί το παιχνίδι (8-8, 11-11). Μάλιστα κάποιες κακές επιθέσεις (3 φορές οι επιθέσεις της Κωνσταντοπούλου σταμάτησαν από το μπλοκ των Τραχώνων) έφεραν τις φιλοξενούμενες μπροστά στο σκορ (12-16). Από εκείνο το σημείο ο Ακρίτας βρήκε ξανά ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσε την υποδοχή και έφτασε στην ισοφάριση (18-18), στο προσπέρασμα (22-21) και τελικά στην επικράτηση με 25-23 μετά από λάθος των Τραχώνων (η Μ. Βογιατζή ακούμπησε το φιλέ).
Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σαραβελάκης και δεύτερος ο Χανδρινός.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Πανταζοπούλου, Αρτεμίου (λ), Σαμπάτη (λ), Χάσκου, Βυθούλκα, Κωνσταντοπούλου, Ραμούνδου, Σκλήρη, Αλεξανδροπούλου, Αθανασοπούλου, Καρακύκλα, Μουστάκη.
ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΩΝ: Τζανάκη, Καλαϊτζάκη, Ε. Βογιατζή, Καραμπάγια, Τσιώνη, Μ. Βογιατζή, Αργυροπούλου, Δίγκα, Βαμβακούση (λ).