Δευτέρα, 25 Ιούνιος 2018 12:38

ΒΟΛΕΪ ΠΑΙΔΩΝ: Τέταρτη στην Ελλάδα η Καλαμάτα ‘80

Την τέταρτη θέση κατέκτησε η Καλαμάτα ‘80 στο φάιναλ φορ βόλεϊ του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, που διεξήχθη από Παρασκευή έως Κυριακή στο στο κλειστό γυμναστήριο Μοσχάτου.

Η Μεσσηνιακή ομάδα αντιμετώπισε κατά σειρά τον ΑΣ Εβρου, την Γ.Ε. Ηρακλείου και τον Α.Σ. Ελπίς, μετρώντας τρεις ήττες.

Το γεγονός ωστόσο ότι βρέθηκε να διεκδικεί τον τίτλο είναι μεγάλη επιτυχία, όπως και η τέταρτη θέση στην Ελλάδα. Η Μεσσηνιακή ομάδα ηττήθηκε στην πρεμιέρα την Παρασκευή με 3-0 σετ από τον ΑΣΑ Εβρου.

Μετά τα μεσάνυχτα τελείωσε το δεύτερο ματς!

Στο δεύτερο παιχνίδι της στο φάιναλ φορ η Καλαμάτα ‘80 ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Γ.Ε. Ηρακλείου. Το εν λόγω ματς ξεκίνησε στις 11.15 και τελείωσε 45 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα! Ο λόγος είναι ότι εξαιτίας της βροχής είχαν μπει νερά στο παρκέ και καθυστέρησε η έναρξη των αγώνων.

Ηττα στο τάι μπρέικ

Μάλιστα οι διοργανωτές σκέφτηκαν να αλλάξουν γήπεδο την Κυριακή υπό τον φόβο της βροχής, αλλά τελικά η Καλαμάτα ‘80 έδωσε στο Μοσχάτο και το τρίτο παιχνίδι στο φάιναλ φορ, ,με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης (Α.Σ. Ελπίς). Η Καλαμάτα ‘80 έχασε στο τάι μπρέικ με 2-3, ενώ προηγήθηκε με 2-1 σετ. Για να βγει πάντως τρίτη ήθελε νίκη με καθαρό σκορ και έτσι όταν χάθηκε το τέταρτο σετ, χάθηκαν και οι ελπίδες για το χάλκινο μετάλλιο. Ετσι στο τελευταίο σετ δόθηκε χρόνος συμμετοχής στους πιο μικρούς σε ηλικία παίκτες.

Ο Γιώργος Κουλιέρης είχε πάρει στην αποστολή 16 αθλητές που είναι οι: Σπύρος Χανδρινός, Αρης Χανδρινός, Αλέξανδρος Μαργέλης, Νέστορας Βλάσσης, Ηλίας Μπούρας, Γιάννης Ρίζος, Ευθύμης Φράγκος, Γιώργος Ψαρρέας, Νίκος Μπιρμπίλης, Δημήτρης Βραχάτης, Παναγιώτης Μασούρας, Παναγιώτης Βλάσσης, Ανδρεάς Κλημεντίδης, Κώστας Κλημεντίδης, Ηρακλής Παπούλιας και Νάσος Πλακιάς.

Αρχηγός αποστολής ήταν ο Κώστας Βλάσσης, ενώ μαζί με την ομάδα βρέθηκε ο Δήμος Μπουσούνης και πολλοί γονείς.