Πέμπτη, 25 Οκτώβριος 2018 12:57

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Πρώτο εντός έδρας ματς το Σάββατο με Πετρούπολη

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ γυναικών ο Μεσσηνιακός, χάνοντας 3-0 από την φιλόδοξη Ενωση Βύρωνα.

Οι “πράσινες” συνήλθαν μετά το δεύτερο σετ, αλλά παρά την προσπάθεια που έκαναν (25-22, 27-25) έμειναν με άδεια χέρια. Η πρεμιέρα ανήκει πλέον στο παρελθόν και το μυαλό βρίσκεται στο σαββατιάτικο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν, με αντίπαλο την Πετρούπολη (6 μ.μ.).. Η προετοιμασία για το εν λόγω ματς ξεκίνησε τη Δευτέρα και το ευχάριστο για τη Γωγώ Σουρή είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, παρά μόνο πίστη για τη νίκη. Ο Μεσσηνιακός θα επιδιώξει να πάρει το πρώτο τρίποντο στην Α2 και μαζί ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας. Να σημειωθεί ότι η Πετρούπολη βρέθηκε και το περασμένο Σάββατο στο Κλειστό της Παραλίας για να αντιμετωπίσει τον νεοφώτιστο Απόλλωνα Καλαμάτας και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Πλέον θα παίξει με τον έμπειρο στην κατηγορία Μεσσηνιακό και θεωρητικά είναι το αουτσάιντερ. Αρκεί βέβαια η μεσσηνιακή ομάδα να δείξει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο.