Τετάρτη, 12 Δεκέμβριος 2018 16:41

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Αγχωτική νίκη για τον Α.Ο. Ακρίτα

Αγχωτική νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε την Κυριακή ο Α.Ο. Ακρίτας κερδίζοντας στο Κλειστό Γυμναστήριο του δημοτικού σταδίου Καλαμάτας την Παναχαϊκή 2014, για την 4η αγωνιστική του Η’ ομίλου της Β’ εθνικής.

Η Καλαματιανή ομάδα δεν είχε σταθερή απόδοση σε αυτό το παιχνίδι κάτι που φάνηκε στη διάρκεια των σετ, όπου δύο φορές βρέθηκε να χάνει και κατόρθωσε να απαντήσει ισάριθμες ισοφαρίζοντας σε 2-2 και με καλύτερη παρουσία να επικρατήσει στο 5ο σετ. Η Πατρινή ομάδα κατάφερε στο α’ σετ να αιφνιδιάσει το Ακρίτα και προηγήθηκε στο σκορ, ενώ τα δύο επόμενα κρίθηκαν στην λεπτομέρειες. Στο 4ο ο Ακρίτας έβγαλε πάθος και κατάφερε να ισοφαρίσει οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ, σε δεύτερο σερί παιχνίδι. Εκεί η 16χρονη Χριστίνα Ιωαννίδη ήταν η πρωταγωνίστρια καθώς μπήκε σε οριακό σημείο του ματς όταν το σκορ ήταν 8-5 και με το εξαιρετικό σέρβις, έκανε δύσκολο το έργο της φιλοξενούμενης ομάδας που δεν μπόρεσε να απαντήσει και έτσι ο Ακρίτας επικράτησε φτάνοντας στο 3-2.

Τα σετ: 15-25, 25-20, 20-25, 25-17, 15-6

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Π. Ντάκουρης): Μπεσή, Χειλαδάκη, Κ. Μπότη, Ορφανέα, Μπουζέα, Μαθιουδάκη, Λίκα (λ), Πανταζοπούλου, Βαμβακούση, Καπλάνη (λ), Θ. Μπότη, Ιωαννίδη, Βυζά, Βρυώνη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2014 (Τριανταφυλλοπούλου): Τριανταφυλλοπούλου, Γιαννοπούλου, Λαμπροπούλου, Χαϊτόγλου, Γιαμπαστή, Κούγια, Ζαφειροπούλου (λ), Καλύβα, Φουρίκη, Καραχοντζίτη, Κοντάκη, Κωνσταντινοπούλου (λ).

Μετά από τη διεξαγωγή των παιχνιδιών της 4ης αγωνιστικής στην κορυφή του Η’ ομίλου της Β’ εθνικής βρίσκεται η Ε.Α. Πατρών, ενώ ο Α.Ο. Ακρίτας ανέβηκε στην 4η θέση, την οποία μοιράζεται με την Παναχαϊκή 2014, έχοντας από 6 βαθμούς.