Δευτέρα, 24 Δεκέμβριος 2018 16:43

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Κακή εμφάνιση και ήττα για την Καλαμάτα ‘80 από τον Πανιώνιο

Με ήττα ξεκίνησε τους επίσημους αγώνες της στο β’ γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών η Καλαμάτα ‘80, που ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Πανιώνιο.

Η Καλαματιανή ομάδα παρουσιάστηκε αγνώριστη στα δύο πρώτα σετ και τα έχασε. Βέβαια με λίγη τύχη θα μπορούσε να έχει κερδίσει το πρώτο, αλλά ο Πανιώνιος επικράτησε με 27-25. Στο δεύτερο ήταν σαν μα μην βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με τους Νεοσμυρνιώτες να επικρατούν με 25-18. Στο τρίτο σετ, ήταν σαν να μπήκε άλλη ομάδα στο παιχνίδι, η Καλαμάτα ‘80 παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, πήρε προβάδισμα από την αρχή και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε τη διαφορά και το κέρδισε άνετα με 25-13. Σε αυτό το σετ σημαντική ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε ο νεαρός Αριστείδης Χανδρινός, ο οποίος ήταν σαν να πήρε την ομάδα στα χέρια του και να την οδήγησε στη νίκη, αν και δεν έπαιξε στη θέση του.

Στο 4ο σετ, πήγαινε από την αρχή σχεδόν πόντο-πόντο με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα. Βέβαια κάποιες εύκολες φάσεις, σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις, δεν μπόρεσαν οι παίκτες της Καλαμάτας ‘80 να τις τελειώσουν και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος, που παρέμεινε μπροστά στο σκορ. Στο 19-20 είχαμε μια φάση που θα χρειαστεί πολύ συζήτηση, καθώς ο διαιτητής Ηλίας Τσουμελέας, έδωσε πόντο στον Πανιώνιο, τη στιγμή που οι “Λύκοι” φώναζαν ότι είχε προηγηθεί “μεταφορά” της μπάλας και θα έπρεπε να δοθεί υπέρ της ομάδας τους. Σε εκείνο το σημείο είχαμε τις έντονες διαμαρτυρίες από την Καλαματιανή ομάδα, με τον διαιτητή να αποβάλει αρχικά τον Ντάκουρη από το σετ και στη συνέχεια με νέα αποβολή τον έθεσε εκτός αγώνα. Η σύγχυση που δημιουργήθηκε στη συνέχεια ευνόησε την αθηναϊκή ομάδα που έφτασε στην επικράτηση με 25-20.

Δεύτερος διαιτητής ήταν ο Καραγιαννόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Γ. Κουλιέρης): Σπ. Χανδρινός, Αλεξάκης, Μανιατέας, Κατσιαφλάκας, Μαδούρας, Σιδηρόπουλος, Ντάκουρης (λ), Αρ. Χανδρινός, Καπίρης, Μπουσούνης, Μπεσής, Μπιρμπίλης, Σαμουήλ, Μασούρας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αικ. Οικονόμου): Μουρούτης, Καρακίτσος, Κούνας, Κωνσταντινίδης, Δημόπουλος, Μπεκιάρης, Μαυραγάνης (λ), Παντελούκας, Κυριακόπουλος, Χρυσίδης (λ), Βλάχος, Βλαβιανός.

Κουλιέρης: “Αν περιμένουμε από ένα παιδί να

κάνει τη διαφορά δεν πάμε πουθενά”

Μετά τον αγώνα ο προπονητής της Καλαμάτας ‘80 Γιώργος Κουλιέρης, με δηλώσεις του στο “Notosport” ανέφερε: “Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν στο τραπέζι με τη γαλοπούλα. Στο 3ο βγάλαμε αντίδραση όταν μπήκε στο παιχνίδι ο Αριστείδης Χανδρινός, ένα λίμπερο που αγωνίστηκε σε θέση ακραίου. Με την είσοδο του στο ματς βελτίωσε την υποδοχή, έδωσε ενέργεια στην ομάδα και πήραμε εύκολα το σετ. Στο 4ο σετ τις εύκολες φάσεις δεν τις κάναμε πόντους για να ξεφύγουμε και φτάσαμε στην κόψη του ξυραφιού όταν το σκορ ήταν 20-20ένα ανάποδο σφύριγμα κατά γενική ομολογία μας αναστάτωσε τόσο, χάσαμε και τον λίμπερο, λόγω αποβολής και αναγκαστικά μείναμε με κεντρικό να κάνει υποδοχή και φυσιολογικά ήρθε η ήττα. Το μόνο κέρδος από το παιχνίδι ήταν ο Αριστείδης Χανδρινός, αλλά αν περιμένουμε από ένα παιδί 16 χρονών να κάνει τη διαφορά και μάλιστα σε άλλη θέση από αυτή που παίζει, κανονικά δεν πάμε πουθενά”.