Δευτέρα, 14 Ιανουάριος 2019 14:56

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Θρίαμβος Απόλλωνα στο ντέρμπι, 3-1 με ανατροπή τον Μεσσηνιακό! (φωτό)

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο καλαματιανό ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό για την Α2 βόλεϊ γυναικών, επικρατώντας με 3-1 σετ!

Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη πέτυχε μια σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή, στο φινάλε του α’ γύρου και προσπέρασε τις “πράσινες” στη βαθμολογία.

Ο προχθεσινός αγώνας ήταν ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πολύ πάθος, σε ένα Κλειστό όπου βρέθηκαν πάνω από 500 θεατές και δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση γιατί ο Μεσσηνιακός καθυστέρησε να παραδώσει τα δελτία στη γραμματεία.

Ο Μεσσηνιακός με τη Γωγώ Σουρή στο βασικό σχήμα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με δυνατό σερβίς και μπλοκ πήρε από την αρχή το προβάδισμα.

Οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 7-2, 10-4, 17-10 και έκαναν το 0-1 στα σετ κερδίζοντας με 14-25 σε 22 λεπτά. Ο Απόλλωνας είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και κάνοντας πολλά λάθη δεν κόντραρε σε κανένα σημείο τον μεγάλο του αντίπαλο.

Στο δεύτερο σετ οι “μελανόλευκες” αφυπνίστηκαν από τις φωνές του Μπάμπη Μυτσκίδη και ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0. Ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα με 7-1, 12-10 και 16-12, έχοντας βελτιώσει πολύ την υποδοχή του και δυναμώνοντας στο μπλοκ. Κάπου εκεί με την Χάσκου και την Παπασπυροπούλου να παίρνουν πρωτοβουλίες ο Μεσσηνιακός έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά με 18-19. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι (20-20 και 22-22), όμως με ένα σερί τριών πόντων ο Απόλλωνας με πρωταγωνίστρια την Καραμούτζου και τελευταίο πόντο ένα μπλόκ της Μικελη, πήρε το δεύτερο σετ με 25-22 (σε 26 λεπτά) και ισοφάρισε σε 1-1.

Με την ψυχολογία με το μέρος του οι παίκτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη μπήκαν με αέρα στο τρίτο σετ και το κατέκτησαν εύκολα.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με προβάδισμα 6-2, 10-6, 13-9 και όσο περνούσε η ώρα το διεύρυνε, έχοντας καλές επιθέσεις, καλό σερβίς και δυνατό μπλοκ.

Προηγήθηκε 17-11, 20-14 και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-16, μετά από 25 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη με τον Απόλλωνα να το κερδίσει στις λεπτομέρειες.

Ο Μεσσηνιακός με την Σουρή να έχει καλές επιθέσεις μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα 2-6 και 7-12. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και με τις Εξηνταβελώνη, Κόλλια και Καραμούντζου έφερε το ματς στα ίσια στους 15 πόντους!

Οι τυπικά γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν καλύτερες λύσεις στην επίθεση και με την Μπούνα να βγάζει φοβερές άμυνες πήραν κεφάλι με 22-17, έχοντας 5 σερί πόντους.

Στη συνέχεια δεν... έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και πήραν και το τέταρτο σετ με 25-22 (σε 30 λεπτά), κερδίζοντας με 3-1 σετ και το ματς, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών!

Σετ: 14-25, 25-22, 25-16, 25-22.

Διαιτητές: Χανδρινός, Καραγιαννόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Εξηνταβελώνη, Γκόγκου, Καραγιάννη, Οικονομοπούλου, Δεδούση, Κόλλια, Μικελή, Κοντέα, Μπούνα, Μασουρίδη, Καραμούντζου.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γωγώ Σουρή): Καφύρη, Ζερδεβά, Χάσκου, Ραμούνδου, Θώδη, Κωνσταντίνου, Κωνσταντοπούλου, Σουρή, Μπούκουρα, Μπένου, Παπασπυροπούλου, Πετροπούλου, Κουτσουροπούλου.

Απολλώνιος – ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 3-0

Αγία Παρασκευή – ΑΣΠ Απόλλων 1-3

Πετρούπολη – Αμαζόνες 1-3

Απόλλωνας Καλαμάτας – Μεσσηνιακός 3-1