Τρίτη, 29 Ιανουαρίου 2019 17:13

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εχασε αλλά έμεινε στην κορυφή ο ΝΟΚ

Πραγματικό ντέρμπι ήταν ο αγώνας της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας με τον Ολυμπιονίκης Αρχαίας Ολυμπίας, για την 7η αγωνιστική του γ’ ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΠ.

Το ματς έγινε στο Κλειστό της Παραλίας με τον Ολυμπιονίκη να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΝΟΚ μπήκε καλά στο ματς και πήρε το πρώτο σετ με 25-20. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πήρε το δεύτερο και τρίτο σετ με 25-20 και 25-21 αντίστοιχα. Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με το ΝΟΚ να επικρατεί με 28-26! Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιονίκης επικράτησε με 15-11 και πήρε τη νίκη. Ο ΝΟΚ πάντως μπορεί να έχασε τη νίκη, αλλά με το βαθμό που πήρε διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Η ομάδα της Καλαμάτας είναι πρώτη με 19 βαθμούς και ακολουθεί ο Ολυμπιονίκης με 17 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΝΟΚ υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία καθώς στο ματς του πρώτου γύρου είχε κερδίσει με 3-1 σετ εκτός έδρας τον Ολυμπιονίκη.

ΝΟΚ: Αγγελοπούλου, Αγγουρά, Αθανασοπούλου, Αραπάκη, Καρακύκλα, Μαντούδη, Μπακούρου, Μπιρμπίλη, Παρασκευοπούλου, Σακελλαρίου, Σκαρτσίλη, Σώκου,Τροχάτου, Τσεκούρα.

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ: Παναγοπούλου, Τσιαούση, Σπηλιοπούλου, Μαστοροπούλου, Μαύρου, Κούτρα, Ζήση, Τσιαούση, Χούση, Χριστοπούλου, Γουδουσιάρη, Καρυώτη.