Δευτέρα, 04 Φεβρουάριος 2019 13:30

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Διπλό στο τάι μπρέικ για την Καλαμάτα ‘80

Τη νίκη με ανατροπή, στο τάι μπρεικ πήρε η Καλαμάτα ‘80 το Σάββατο στα Μελίσσια καθώς επικράτησε του τοπικού Φοίβου με 3-2 σετ.

Το νικηφόρο αποτέλεσμα μπορεί να είναι θετικό για την καλαματιανή ομάδα, όμως η απώλεια του ενός πόντου ήταν σημαντική αφού αν έφευγε με καθαρή νίκη θα είχε διατηρήσει ελπίδες ώστε να αποφύγει τα πλέι-άουτ. Αν και έχουν μείνει δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της α’ φάσης η Καλαμάτα ‘80 καλείται να διεκδικήσει την παραμονή της στην Α2 Βόλεϊ Ανδρών μέσα από αγώνες πλέι-άουτ. Συγκεκριμένα θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον προχθεσινό αντίπαλό της Φοίβο Μελισσίων, την Ολυμπιάδα Πατρών και τον Αιγιαλέων Αιγίου. Από τους αγώνες των πλέι-άουτ μία ομάδα θα ανανεώσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι του Σαββάτου, η Καλαμάτα ‘80 έφτασε στη νίκη με ανατροπή στο σκορ. Εχασε το πρώτο σετ και στο δεύτερο, εκεί που ήταν πίσω στο σκορ με 18-10 αντέδρασε και προηγήθηκε με 24-22, όμως από λάθη που έγιναν στη συνέχεια το έχασε 26-24. Από εκεί και μετά και με διορθωτικές κινήσεις ο νέος προπονητής Γιάννης Λάϊος προσπάθησε να κάνει ανταγωνιστική την ομάδα, κάτι που συνέβη και έτσι κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με 3-2. Σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν έλειψαν τα προβλήματα με τον Θωμά Καπίρη να μην μπορεί να βοηθήσει λόγω θλάσης. Σε καλή ημέρα βρέθηκε ο νεαρός Σπύρος Χανδρινός που βοήθησε με την παρουσία του.

Τα σετ: 25-22, 26-24, 21-25, 31-33, 9-15.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Ι. Λάϊος): Σπ. Χανδιρνός, Κατσιαφλάκας, Σιδηρόπουλος, Μαδούρας, Αλεξάκης, Μανιατέας, Ντάκουρης (λ), Μπούσουνης, Αρ. Χανδρινός, Σαμουήλ.