Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019 14:29

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Απόλλωνα Καλαμάτας (φωτό)

Τη νίκη στο τάι μπρέικ πήρε ο Απόλλων Καλαμάτας, επικρατώντας στο Κλειστό του δημοτικού σταδίου της Ενωσης Βύρωνα, σε παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Α2 Εθνικής Γυναικών.

Μπορεί η Καλαματιανή ομάδα να πήρε τη νίκη, όχι όμως και τους τρεις βαθμούς ώστε να παραμείνει κοντά στην πρωτοπόρο ομάδα, τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο αν και είχε πάρει κεφάλι στο σκορ, οι αθλήτριες του δεν έμειναν συγκεντρωμένες με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη ομάδα που διαθέτει αρκετά καλό σύνολο με ένα σερί 11 πόντων τον προσπέρασε φτάνοντας από το 16-11 στο 16-22 και κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία της και να πάρει το σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ ο Απόλλωνας αν και ξεκίνησε καλά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 5-2, άρχισε να παρουσιάζει την εικόνα του β’ σετ, δίνοντας στην ευκαιρία στον αντίπαλο της να φτάσει στην ισοφάριση 6-6, 8-8, 12-12, 16-16, όμως από εκεί και μετά με σωστές επιλογές διατήρησε το προβάδισμα του και επικράτησε 25-22. Στο 4ο σετ επίσης είχε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-3, 12-6, 13-7, αλλά σιγά – σιγά, έδειξε τις γνωστές του αδυναμίες και όπως και στο 2ο σετ η Ενωση Βύρωνα ισοφάρισε 15-15 και από εκεί και μετά κατάφερε να φτάσει στο 2-2 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Απόλλωνας ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός και με σωστές επιλογές πήρε το σετ 15-7 και τη νίκη, την οποία θα μπορούσε να κατακτήσει χωρίς απώλειες.

Κάτι που σημείωσε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι και ο προπονητής της ομάδας Μπάμπης Μυτσκίδης, μιλώντας στο “Notosport”: “Είμαστε τυχεροί που καταφέραμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Πήραμε εύκολα το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο αν και βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ η αντίπαλη κατόρθωσε να πάρει 15 πόντους και να ισοφαρίσε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και αυτό είναι από τα πράγματα που θέλουν δουλειά. Επίσης βλέπω ότι οι αθλήτριες δεν έχουν και την όρεξη να το κάνουν αυτό το πράγμα, δηλαδή να διορθωθούμε, ώστε να διατηρήσουμε τη συγκέντρωση μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μπορεί να κερδίσαμε, αλλά θεωρώ ότι μου έχει αφήσει μεγάλη πικρία το παιχνίδι. Θεωρώ ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε 3-0 με βάση την εικόνα μας στο πρώτο σετ. Στο 2ο και στο 4ο σετ, παρόλο που δεν ήμασταν όπως θα έπρεπε, μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι με 3-0 ή και 3-1, δεν τα καταφέραμε και οδηγηθήκαμε στο 5ο σετ, για να πάρουμε τελικά τη νίκη. Χάνουμε τη συγκέντρωσή μας και σε πολύ κρίσιμα σημεία, έχουμε μεγάλες διαφορές. Νομίζω ότι πληρώνουμε το ότι διαθέτουμε ηλικιακά μικρές αθλήτριες και ότι δεν είναι έμπειρες. Εχω δει διαφορές στο βόλεϊ ειδικά στο γυναικείο οι 7 και 8 πόντοι να εξαφανίζονται σε μία στιγμή, όπως και έγινε, όπως το είδαμε στο σημερινό παιχνίδι. Μάλιστα αυτό το κάναμε δύο φορές σήμερα, αλλά στο τέλος κερδίσαμε. Κρατάμε τη νίκη, η οποία, χωρίς να ξέρω τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια, μας κρατάει ψηλά και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας”.

Τα σετ 25-17, 18-25, 25-22, 20-25, 15-7.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Παναγιώτης Χανδρινός και Ανδρέας Χριστοδουλόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου, Μικέλη, Κόλλια, Μασουρίδη, Εξηνταβελώνη, Καραμούντζου, Μπούνα (λ), Γκόγκου, Οικονομοπούλου, Κοντέα, Καραγιάννη.

ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (Δημ. Κυριαζής): Μερκούρη, Βασιλακοπούλου, Πασσά, Παπουτσάκη, Σολωμού, Κωτσιάκη, Κοντραφούρη (λ), Τομαρά, Αναγνωστοπούλου, Τζέγια (λ), Πεχλιβανίδου, Διαμαντοπούλου, Λιακοπούλου, Αφεντουλίδη.