Δευτέρα, 04 Μάρτιος 2019 13:22

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Με ανατροπή το πρώτο βήμα παραμονής η Καλαμάτα ‘80 (φωτό)

Νίκη με ανατροπή πέτυχε το Σάββατο στο Κλειστό του δημοτικού σταδίου η Καλαμάτα ‘80 κερδίζοντας 3-2 σετ, στο τάι μπρέικ, την Ολυμπιάδα Πατρών και κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την παραμονή στην Α2 Βόλεϊ Ανδρών.

Σε αυτό το παιχνίδι, το πρώτο για τα πλέι-άουτ, η καλαματιανή ομάδα παρουσίασε το γνωστό πρόσωπο το οποίο έδειξε και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, με τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, αλλά ευτυχώς δεν της στοίχισε, αφού κατάφερε να επικρατήσει, όπως προαναφέραμε στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ, η πατρινή ομάδα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-1 και κατάφερε να το διατηρήσει σε όλη τη διάρκεια του, κερδίζοντας το με 25-18. Στο δεύτερο η Καλαμάτα ‘80 ήταν αυτή που θα θέλαμε να βλέπουμε καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, αφού πήρε κεφάλι στο σετ και επικράτησε άνετα με 25-10.

Στο 3ο σετ άρχισε καλά παίρνοντας μικρό προβάδισμα στο σκορ και παρότι ο αντίπαλος της ισοφάρισε δύο φορές, 8-8 και 17-17, φαινόταν ότι έστω και δύσκολα θα επικρατήσει, όμως το έχασε με 25-18. Το 4ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Καλαμάτα ‘80 να παίρνει μια σημαντική διαφορά στο σκορ με 8-3, όμως οι φιλοξενούμενοι με κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν 9-9 και σιγά-σιγά να κτίσουν μια διαφορά αρχικά 4 πόντων, κάνοντας το σκορ 11-15 και στη συνέχεια έφτασαν στο 12-18. Από εκείνο το σημείο και μετά οι “Λύκοι” έχοντας σωστές επιλογές άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και από το 16-21 κατάφεραν να ισοφαρίσουν 23-23 και μετά πόντο-πόντο και με εναλλαγές στο σκορ, το ματς έγινε θρίλερ με την τοπική μας ομάδας να επικρατεί τελικά με 29-27 και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου έκανε λιγότερα λάθη, είχε σωστές επιλογές και το πήρε 15-13 και έκλεισε νικηφόρα τον πρώτο από τα 6 παιχνίδια που έχει να δώσει για να πετύχει την παραμονή στην κατηγορία.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Ηλίας Τσουμελέας, Θεοδώσης Καραγιαννόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Ι. Λάϊος): Σπ. Χανδρινός, Αλεξάκης, Μανιατέας, Κατσιαφλάκας, Μαδούρας, Μπουσούνης, Ντάκουρης (λ), Αρ. Χανδρινός, Καπίρης. Στον πάγκο ήταν και οι Μπιρμπίλης, Βλάσσης, Σαμουήλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Θ. Δαρείος): Γεωργάτος, Βαλουξής, Ντόντης, Μούρτζης, Φιλίππου, Αγγελόπουλος, Γεωργακόπουλος (λ), Θεοδωράκης, Δασκαλόπουλος, Μακρής (λ), Φερτάκης.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ (ΘΕΣΕΙΣ 5-8)