Δευτέρα, 11 Νοέμβριος 2019 13:45

A2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Νέα νίκη για τον Απόλλωνα που παραμένει στην κορυφή

Τη νίκη στο ται μπρέικ πήρε το Σάββατο στο γήπεδο του Γουδίου ο Απόλλων Καλαμάτας επικρατώντας της Α.Ε. Αμπελοκήπων με 3-2 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, σε ένα παιχνίδι, που θα μπορούσε να το κερδίσει με 3-0 ή ακόμη και να το χάσει με 3-0, μιας και οι αθλήτριες της δεν είχαν σταθερή απόδοση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Αν και πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ, στο τρίτο ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε 6-1, ενώ στη συνέχεια βρέθηκε μπροστά με 21-17 και πλησίαζε στο να πάρει μια τρίποντη νίκη, αλλά τελικά το έχασε με 27-25. Στο 4ο οι αθλήτριες έκαναν την προσπάθεια τους, όμως δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί παρά τον τραυματισμό της Μουρατίδη, οι αθλήτριες ήταν πιο προσεκτικές και συγκεντρωμένες και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Αυτό που κρατούν στον Απόλλωνα είναι η νίκη έστω και κουτσουρεμένη, που τον διατηρεί στην κορυφή του Α’ ομίλου, την οποία μοιράζεται με τον Απολλώνιο, ο οποίος επίσης στο τάι μπρέικ κέρδισε τον ουραγό της βαθμολογίας Ηρακλή Κηφισιάς. Μάλιστα η νίκη μετριάστηκε με τον τραυματισμό της Δανάης Μουρατίδη, η οποία τραυματίστηκε σε μια προσπάθεια της στο τάι μπρέικ, όταν το σκορ ήταν 13-9 υπέρ του Απόλλωνα. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα υποβληθεί σε περαιτέρω ιατρικές εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού της.

Ο προπονητής του Απόλλωνα Μπάμπης Μυτσκίδης, μιλώντας στο “Notosport” μετά τον αγώνα μεταξύ άλλων ανέφερε: “Κρατάμε τους δυο πόντους και το αήττητο. Αντιμετωπίσαμε με μια σκληροτράχηλη ομάδα, στο γήπεδο της, σε δύσκολη έδρα. Δεν ήταν καλό το παιχνίδι που κάναμε, μπορεί να το κερδίσαμε, όμως δεν έχουμε παίξει καλά”.

Τα σετ: 24-26, 21-25, 27-25, 25-19, 15-17

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Μουρατίδη, Καραμούντζου, Κόλλια, Αποστολόπουλου, Καρακύκλα, Κορακιανίτη, Δεδούση (λ), Γάκη (λ), Ε. Σακελλαρίου, Πετροπούλου, Τζούλου, Κ. Σακελλαρίου.