Δευτέρα, 09 Δεκέμβριος 2019 13:08

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Θρίαμβος για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι με ΓΕ Ηρακλείου

Πραγματοποιώντας το καλύτερο φετινό του παιχνίδι ο Απόλλων Καλαμάτας νίκησε χθες το απόγευμα στην Κρήτη την Γ.Ε. Ηρακλείου με 3-0 σετ.

Μια νίκη που αποκτά μεγαλύτερη σημασία, μιας και επιτεύχθηκε απέναντι στη δεύτερη ομάδα του Α’ ομίλου, η οποία είχε ως αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να ξεφύγει 5 πόντους και να αποκτήσει μια σημαντική διαφορά στην προσπάθεια που κάνει για την διεκδίκηση του τίτλου.

Η Καλαματιανή ομάδα κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι, το καλύτερο, όπως προαναφέραμε και όλες οι αθλήτριες που αγωνίστηκαν ήταν σοβαρές καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν επέτρεψαν στην αντίπαλο τους να ελπίζει ότι θα πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικές των παραπάνω, είναι οι δηλώσεις που έκανε στο “Notosport” μετά τον αγώνα ο προπονητής της ομάδας Μπάμπης Μυτσκίδης. “Παίξαμε πάρα πολύ καλά, ήμασταν απόλυτοι κυρίαρχοι από την αρχή μέχρι το τέλος”, ανέφερε αρχικά και πρόσθεσε: “Τα κορίτσια έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν και τα καταφέραμε. Στο 3ο σετ, προηγηθήκαμε 18-11 και εκεί η γηπεδούχος ομάδας αντέδρασε και μας έφτασε σχεδόν, γιατί κολλήσαμε λίγο στην υποδοχή. Ομως το διορθώσαμε γρήγορα και τελειώσαμε το σετ φτάνοντας στη νίκη. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια, ήταν πολύ καλές, πολύ σοβαρές και ήρθε αυτή η σημαντική νίκη. Ηταν σημαντικό αποτέλεσμα με εξίσου ανάλογη εμφάνιση”.

Τα σετ: 25-19, 25-11, 25-22.

ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γ. Μενδρινός): Περδικάκη, Γεωργοπούλου, Αντωνακάκη, Κοντζεδάκη, Παπαδάκη, Καρουζάκη, Δασκαλάκη, Τρουλινάκη, Μαυράκη, Χρηστάκη, Φετφατζή, Γιαγκιόζη, Σεγρεδάκη (λ), Πολυμίλη (λ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου, Κόλλια, Μουρατίδη, Κορανιανίτη, Καραμούντζου, Καρακύκλα, Δεδούση (λ), Ε. Σακελλαρίου, Τζούλου, Χρυσοβαλάντη, Γάκη (λ), Κ. Σακελλαρίου.