Δευτέρα, 16 Δεκέμβριος 2019 11:00

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Απόλλωνας λύγισε τον Μεσσηνιακό στο τάι - μπρέικ (φωτό)

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Απόλλωνας νίκησε το Σάββατο τον Μεσσηνιακό και συνεχίζει μόνος και αήττητος στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ γυναικών.

Στον αντίποδα ο Μεσσηνιακός υποχώρησε στην τέταρτη θέση έπειτα από εννέα αγωνιστικές, γνωρίζοντας την τρίτη του φετινή ήττα. Το προχθεσινό καλαματιανό ντέρμπι είχε αγωνία, συγκινήσεις και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ στα αξιοσημείωτα ο πολύς κόσμος που βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό της Παραλίας.

Ο πρωτοπόρος Απόλλωνας επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-23, αλλά ο Μεσσηνιακός αντέδρασε και κέρδισε το δεύτερο σετ με 17-25.

Ο τυπικά γηπεδούχος Απόλλωνας πήρε εκ νέου το προβάδισμα στα σετ (25-18), αλλά οι "πράσινες" έδειξαν ψυχικά αποθέματα και κέρδισαν μάλιστα με 25-14 το τέταρτο σετ. Ετσι όλα θα κρίνονταν στο τάι- μπρέικ, όπου έγινε μεγάλη μάχη με τον Απόλλωνα να χαμογελά στο φινάλε και να πανηγυρίζει την ένατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 25-18, 14-25, 16-14

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Ειρ. Σακελλαρίου, Τζούλου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Πετροπούλου, Μουρατίδη, Μπίτζα, Γάκη (λ), Καρακύκλα, Κ. Σακελλαρίου, Καραμούντζου, Γ. Δεδούση (λ).

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γωγώ Σουρή): Αναγνώστου, Σωτηρίου, Μαθιουδάκη, Χειλαδάκη, Ραμούνδου, Μπούκουρα (λ), Κουτσουροπούλου, Ζερδεβά (λ), Γρίβα, Βακάλογλου, Γκατέλι, Αραπάκη, Μπεσσή, Μπένου.