Δευτέρα, 16 Δεκέμβριος 2019 13:20

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Ηττα για την Καλαμάτα '80 στη Νέα Ερυθραία

Την ήττα στο τάι - μπρέικ από τον Πανερυθραϊκό γνώρισε το Σάββατο η Καλαμάτα '80 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 ανδρών.

Ετσι παρέμεινε στην τρίτη θέση και σε απόσταση 2 βαθμών από τον προχθεσινό αντίπαλό της και 11 από τον Μίλωνα, τον οποίο υποδέχεται την προσεχή αγωνιστική! Στη Ν. Ερυθραία η Μεσσηνιακή ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες σ' ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Η Καλαμάτα '80 πήρε το πρώτο σετ με 27-25, αλλά ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε και έστω και δύσκολα μέχρι ενός σημείου (19-19) λύγισε την αντίσταση της Μεσσηνιακής ομάδας στο δεύτερο σετ με 25-22 και ισοφάρισε. Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο.Η Καλαμάτα '80 είχε δύο φόρες σετ - μπολ (23-24, 26-27), αλλά δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι το γύρισαν και πήραν το τρίτο σετ με 30-28. Παρότι η ψυχολογία ήταν με τους γηπεδούχους, οι παίκτες της Καλαμάτας '80 απάντησαν στο τέταρτο σετ, το πήραν με 25-22 και έστειλαν το ντέρμπι στο τάι - μπρέικ. Εκεί ο Πανερυθραϊκός αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και επικράτησε με 15-12.

Τα σετ: 25-27, 25-22, 30-28, 22-25, 15-12

ΠΑΝΕΥΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Μ. Χατζηπέρος): Βήτας, Σεβδαλής, Τσικάτος, Κραγιώργος, Κρέστης, Παπαδόπουλος, Πλεμμένος, Φάκας, Αδαμόπουλος, Μανδηλάρης, Σουσούνης, Δώλλιας, Μήτας, Κωστόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Π. Ντάκουρης): Γεωργάτος, Μπεσσής, Δημητούλης, Μποσούνης, Ντόντης, Μπιρμπίλης, Ξεροβάσιλας, Ντάκουρης, Χανδρινός, Μπούρας, Κατσιαφλάκας.

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ - Α' όμιλος

(9η αγωνιστική)

ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΓΕ Ηρακλείου 1-3

Πανιώνιος - Α.Ε. Αρμενίων σήμερα (10.15 μ.μ.)

* Δύο αγώνες λιγότερους έχουν Πανιώνιος, Α.Ε. Αρμενίων,

* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν ΑΕΠ Ολυμπιάς, Νέοι Βύρωνος, ΑΣ Κέρκης, ΓΕ Ηρακλείου, Α.Ο. Αιγιαλέων, Καλαμάτα ‘80, ΔΑΣ Δραπετσώνας.

*Η Ροδίων Άθλησις αποχώρησε από το πρωτάθλημα και δεν υπολογίζεται στην βαθμολογία.

** Ο Α.Σ. Κέρκης μηδενίστηκε στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΠ Ολυμπιάς.