Δευτέρα, 20 Ιανουάριος 2020 18:33

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Νίκη με καλή εμφάνιση η Καλαμάτα ‘80, 3-1 σετ τον Πανιώνιο (φωτό)

Με το δεξί ξεκίνησε η Καλαμάτα ‘80 τα επίσημα παιχνίδια της στο 2020 κερδίζοντας το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό του δημοτικού σταδίου, τον Πανιώνιο με 3-1 σετ.

Αν και η έδρα του αγώνα άλλαξε την τελευταία στιγμή, αφού το ματς σύμφωνα με τον πρόγραμμα ήταν σε γήπεδο του Πανιωνίου και τελικά διεξήχθη στην Καλαμάτα, οι “Λύκοι” το διαχειρίστηκαν σωστά και μέσα από καλή εμφάνιση έφτασαν στη νίκη με 3-1. Αυτό δεν ήταν το μόνο πρόβλημα, αφού και η αποχή από αγώνες λόγω της διακοπής για τις γιορτές, αλλά και το γεγονός ότι η Καλαμάτα ‘80 προερχόταν από δύο σερί ήττες, δεν ήταν εύκολο να αντιμετωπίσει τον ανταγωνιστικό και ισόβαθμο, μέχρι προχθές Πανιώνιο. Aυτό υποστήριξε και ο προπονητής της ομάδας Παναγιώτης Ντάκουρης λίγο μετά την λήξη του παιχνιδιού, μιλώντας στο “Notosport”: “Πράγματι καταφέραμε να μπούμε με το δεξί στο 2020. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και ένα μεγάλο διάστημα αποχής λόγω των διακοπών, δεν μας στοίχισε. Καταφέραμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες, διαχειριστήκαμε πολύ καλά το γεγονός με την αλλαγή έδρας που έγινε την τελευταία στιγμή παίξαμε καλά και πήραμε τη νίκη. Παρουσιαστήκαμε χαλαροί στο 3ο σετ, όπου ο αντίπαλος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 2-1, όμως από εκεί και μετά κάναμε καλή εμφάνιση και πήραμε τους τρεις πόντους”.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 22-25, 25-11.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δημητούλης, Κατσιαφλάκας, Μπεσής, Γεωργάτος, Ντάκουρης, Ντόντης, Μπούρας (λ). Επαιξαν και οι Ξεροβάσιλας, Χανδρινός, Μπιρμπίλης, Μπουσούνης.