Δευτέρα, 27 Ιανουάριος 2020 14:31

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Ηττα στο τάι μπρέικ για την Καλαμάτα ‘80

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε το Σάββατο η Καλαμάτα ‘80, που ηττήθηκε στην Πάτρα από την Ολυμπιάδα με 3-2 σετ.

Οι “Λύκοι” κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην καθαρή νίκη, αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν με ανατροπή να φτάσουν στη νίκη. Γενικά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Πατρινή ομάδα να γυρίζει το ματς και από το 0-2 να φτάνει στη νίκη με 3-2. Αλλωστε οι δύο ομάδες είναι παλιοί γνώριμοι, αφού αρκετά χρόνια βρίσκονται αντιμέτωποι και τα μεταξύ τους παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα τελευταία χρόνια στις αναμετρήσεις που γίνονται στην Πάτρα, η Καλαμάτα ‘80 έχει χάσει τρεις φορές με 3-2 και έχει μόλις μία νίκη με το ίδιο σκορ 3-2.

Σε ότι αφορά το προχθεσινό ματς, η Καλαμάτα ‘80 κέρδισε το πρώτο σετ, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ και τελικά επικράτησε κάνοντας την ανατροπή. Στο δεύτερο σετ επικράτησε πιο εύκολα. Από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι, όπως στο α’ σετ μπήκαν καλά και μείωσαν σε 1-2, ενώ το 4ο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αλλά οι Πατρινοί κατάφεραν να κερδίσουν και έκαναν το 2-2. Στο 5ο σετ παρά τις προσπάθειες των παικτών, η Μεσσηνιακή ομάδα δεν τα καταφέραμε και υποχρεώθηκε σε ήττα.

Να σημειωθεί ότι ήταν σημαντική η απουσία του Αρη Χανδρινού, ο οποίος λόγω ίωσης (πυρετό), δεν ακολούθησε την αποστολή στην Πάτρα.

Τα σετ: 22-25, 16-25, 25-20, 25-22, 15-9.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Π. Ντάκουρης): Δημητούλης, Κατσιαφλάκας, Ντόντης, Ντάκουρης, Γεωργάτος, Μπεσής, Μπούρας (λ), Επαιξαν και οι Ξεροβάσιλας, Μπιρμπίλης, Μπουσούνης.