Δευτέρα, 24 Φεβρουάριος 2020 12:41

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο ασταμάτητος Απόλλωνας ξεπέρασε και το εμπόδιο της Πετρούπολης

Τεράστιο βήμα για την άνοδο στην Pre League έκανε το απόγευμα του Σαββάτου ο Απόλλωνας Καλαμάτας ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας με 3-0 σετ τον ΓΣ Πετρούπολης.

Η Καλαματιανή ομάδα πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, απέναντι σε μια αρκετά βελτιωμένη ομάδα, σε σχέση με την εικόνα που είχε δείξει στο ματς του πρώτου γύρου και σε ένα δύσκολο γήπεδο. Ομως με τις οδηγίες του Μπάμπη Μυτσκίδη, οι αθλήτριες έπαιξαν καλά, ακολούθησαν το πλάνο που είχαν για το παιχνίδι και έφτασαν στο στόχο τους. Ιδιαίτερα στο τελευταίο σετ, όπου ο Απόλλωνας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-14, οι αθλήτριες δεν έχασαν τον προσανατολισμό τους ακολούθησαν το πλάνο και κατόρθωσαν με ένα σερί 11-0 να φτάσουν στην επικράτηση.

Ηταν ένα από δύσκολα παιχνίδια που είχε να δώσει η Καλαματιανή ομάδα και μετά την επικράτηση του βρίσκεται πιο κοντά στο στόχο της ανόδου.

Αυτό υποστήριξε μεταξύ άλλων ο προπονητής της ομάδας Μπάμπης Μυτσκίδης λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα με δηλώσεις του στο “Notosport”: “Κάναμε ένα τεράστιο βήμα για την άνοδο”, ανέφερε αρχικά και πρόσθεσε: “Αν την προηγούμενη εβδομάδα, στο ματς με τους Αμπελόκηπους, είχαμε κάνει ένα μικρό βήμα, τώρα με τη νίκη επί της Πετρούπολης κάναμε ένα μεγάλο βήμα στο δρόμο για την άνοδο.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια, για την εμφάνιση που πραγματοποίησαν απέναντι σε μια ομάδα, που ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου, καθώς επίσης και για την εμφάνιση που έκαναν σε ένα δύσκολο γήπεδο. Η ομάδα ήταν αρκετά καλή, δείξαμε ότι έχουμε μέταλλο, ιδιαίτερα στο 3-0, όπου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 20-14 και το γυρίσαμε”.

Τα σετ 20-25, 19-25, 23-25.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Μουρατίδη, Κορακιανίτη, Καραμούντζου, Αποστολοπούλου, Καρακύκλα, Κόλλια, Δεδούση (λ), Γάκη (λ), Ειρ. Σακελλαρίου, Κ. Σακελλαρίου, Πετροπούλου.