Δευτέρα, 15 Νοέμβριος 2021 11:57

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – ΑΕΚ 3-0: Νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο (φωτό)

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πήρε προχθές η Καλαμάτα ‘80 που κέρδισε την ΑΕΚ με 3-0 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες, μια εβδομάδα μετά την ήττα της στη Σάμο, δείχνοντας ότι το παιχνίδι με τον Α.Σ. Κέρκης ήταν μια άσχημη παρένθεση που έκλεισε άμεσα. Απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα όπως η ΑΕΚ αγωνίστηκε με μοναδικό στόχο να πάρει τη νίκη. Ολοι οι αθλητές που χρησιμοποίησε ο Παναγιώτης Ντάκουρης σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν ώστε η ομάδα να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην προσπάθεια τους αυτή, είχαν και τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, αλλά και των φίλων του βόλεϊ που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα τους συμπαραστάθηκαν με το χειροκρότημα τους και στο τέλος όλοι μαζί πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.
Και η ΑΕΚ είχε τη συμπαράσταση περίπου 60 φιλάθλων της, τόσο από τον σύνδεσμο της Original Καλαμάτας, αλλά και άλλους που ήρθαν από την Αθήνα.

Δήλωση Ντάκουρη

Μετά τη λήξη του ματς, ο προπονητής των “Λύκων” Παναγιώτης Ντάκουρης δήλωσε στην “Ελευθερία” για την επιστροφή της ομάδας στα νικηφόρα αποτελέσματα: “Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ μεγάλη ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ. Καταφέραμε να πιάσουμε πολύ καλή απόδοση. Πιέσαμε αρκετά την ΑΕΚ στο σέρβις μας και καταφέραμε να πάρουμε άλλη μια σπουδαία νίκη. Δόθηκε χρόνος συμμετοχής, ουσιαστικός, σε πάρα πολλά παιδιά. Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση τους. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Α.Ο. Αιγιαλέων εκτός έδρας”.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το νικηφόρο αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα προβάδισμα, ενός, δύο ή και τριών πόντων (3-1, 5-3, 7-4), όμως οι κιτρινόμαυροι έφτασαν προσωρινά στην ισοφάριση 8-8. Από εκεί και μετά η Καλαμάτα ‘80, ανέβασε απόδοση και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 7 πόντους (20-13) και κατάφερε να επικρατήσει με 25-19. Στα άλλα δύο σετ δεν είχε πρόβλημα, αν και στο 3ο η διαφορά στο σκορ ήταν τρεις πόντοι και πέτυχε όπως προαναφέραμε μια σπουδαία νίκη.
Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-22.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Λεωνίδας Γεράνιος, Παναγιώτης Χανδρινός. Γραμματεία ήταν η Διονυσία Τριγκιλίδα. Παρατηρητής ο
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παν. Ντάκουρης): Χαραλαμπίδης, Χριστόφας, Δημητούλης, Δαλακούρας, Πελεκούδας, Παλέντζας, Μπούρας (λ), Μπλάουελ, Γεωργάτος, Κανελλόπουλος. Στον πάγκο ήταν οι Μπεσής, Στάμος, Ε. Ντάκουρης (λ), Κατσιαφλάκας.
ΑΕΚ (Ακης Χατζηαντωνίου): Φίλος, Πιέπερ, Ράμος, Σπέλερ, Ντόντης, Θεοδόσης, Αχιλλεόπουλος (λ), Καπίρης, Πετσιάς, Παύλου. Στον πάγκο ήταν οι Καβαρινός, Μουσίκας (λ), Χαλίλης, Τσαρούχας.