Δευτέρα, 20 Δεκέμβριος 2021 14:15

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ 3-0: Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή!

Δική του η πρωτιά! Ο Απόλλων Καλαμάτας νίκησε το Σάββατο στο Κλειστό με 3-0 σετ τον Ναύαρχο Βότση στο μεγάλο ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή του β' ομίλου της Pre League βόλεϊ γυναικών και ενώ απομένει μία μόνο αγωνιστική για το φινάλε της κανονικής σεζόν.

Η Καλαματιανή ομάδα πήρε παράλληλα και την ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο στη Θεσσαλονίκη, που είναι και η μοναδική στο πρωτάθλημα.
Ο Απόλλωνας έδειξε προχθές ότι είναι έτοιμος για την άνοδο στα πλέι -οφ που θα ακολουθήσουν, όντας η καλύτερη ομάδα στον δεύτερο όμιλο.
Οι παίκτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη επικράτησαν στο πρώτο σετ με 25-19, χάρη σ' ένα σερί 5-1, που μετέτρεψε το 13-11 σε 18-12 και στη συνέχεια 22-16, για να φθάσουμε στο 25-19.

¨"Εσπασαν καρδιές" στο δεύτερο σετ

Το δεύτερο σετ θα το θυμούνται για καιρό όσοι το παρακολούθησαν, καθώς είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα.
Ο Ναύαρχος προηγήθηκε με 8-10, ο Απόλλωνας ισοφάρισε 14-14 και οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι το 20-19. Ο Απόλλωνας έκανε στη συνέχεια το 22-20 και 23-21 και φάνηκε να φθάνει στη νίκη, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης το γύρισε σε 23-24, αλλά δεν μπορούσε να τελειώσει το ματς (24-25, 25-26, 26-27) Ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 27-27 και με την ώθηση του κόσμου και πόντους από Τόσι και Καρακύκλα, κέρδισε το σετ με 29-27.

Με τη ψυχολογία πλέον στα ύψη προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 14-10 και 17-12, όμως ο Ναύαρχος αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-20. Το ματς έγινε πάλι ντέρμπι (23-23), αλλά στο τέλος ο Απόλλωνας είχε τις λύσεις και επικράτησε με 25-23 μέσα σε αποθέωση.
Τα σετ: 25-19, 29-27, 25-23.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Θεοδόσης Καραγιαννόπουλος και Παναγιώτης Χανδρινός.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Καραμούντζου, Καρακύκλα, Βενέτη, Θεοδωρακέα, Αποστολοπούλου, Τόσι, Γκιαούρη (λ), Κόλλια. Στον πάγκο ήταν οι Καράμπελα, Γρίβα, Ν. Γιόλλα, Σακελλαρίου, Τσάτουμα (λ), Μπεσή.
ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ: Αλτίνη, Αργυρίου, Ακριβοπούλου, Ζωίδου, Τριλυράκη, Χατζηλάμπρου, Ωραιοπούλου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Παλλικάρη. Στον πάγκο ήταν οι Βαμβακίδου, Κυριακίδου, Καψαμπέλη (λ), Καραντάκη.