Πέμπτη, 23 Δεκέμβριος 2021 15:00

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ 3-1: Με... αέρα κορυφής στη β’ φάση

Νίκη και πρωτιά για την Καλαμάτα ‘80. Οι “λύκοι” στο τελευταίο ματς για το 2021 επικράτησαν χθες στο Κλειστό με 3-1 σετ του Αιγιαλέοντα και τερμάτισαν στην κορυφή του νότιου ομίλου της Pre League βόλεϊ ανδρών, μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Η Καλαμάτα ‘80 συγκέντρωσε 26 βαθμούς σε 10 αγωνιστικές, που μεταφράζονται σε 9 νίκες (οι δύο στο τάι – μπρέικ) και μία ήττα από τον Α.Σ. Κέρκης Σάμου που πήρε την 2η θέση με 24 βαθμούς., ενώ τρίτη κατετάγη η ΑΕΚ με 13 βαθμούς (ξεκίνησε με – 4 βαθμούς).
Οι τρεις αυτές ομάδες μαζί με τις τρεις πρώτες του βόρειου ομίλου, που είναι κατά σειρά ο Αριστοτέλης Σκύδρας, ο Πήγασος Πολίχνης και ο Αθλος Ορεστιάδας θα αγωνιστούν στη β’ φάση σ’ ένα πρωτάθλημα 10 αγωνιστικών, όπου θα διεκδικήσουν τα τρία συνολικά εισιτήρια για την Volleyleague.
Στο χθεσινό παιχνίδι η Καλαμάτα ‘80 ξεκίνησε με αλλαγές στη σύνθεσή της, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και πήραν το σετ με 28-26.
Στο δεύτερο σετ ωστόσο οι παίκτες του Παναγιώτη Ντάκουρη, ανέβασαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ (25-18). Η Καλαμάτα ‘80 επικράτησε και στο τρίτο σετ με 25-18, για να πάρει εύκολα και το τέταρτο σετ (25-14) και μαζί τη νίκη.
Το ματς διαιτήτευσαν οι Παναγιώτης Χανδρινός και Γιάννης Κανελίδης.
Τα σετ: 26-28, 25-18, 25-18. 25-14
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Γεωργάτος, Δαλακούρας, Παλέντζας, Πελεκούδας, Κανελλόπουλος, Κατσιαφλάκας, Ντάκουρης (λ) Χαραλαμπίδης, Δημητούλης (λ), Χριστόφας.
Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Δημησιάνος, Σαλαμπασίδης, Λουπ, Βασιλάκος, Δασκαλόπουλος, Καραγεώργος (λ), Νανόπουλος, Μαυραγάνης,