Πέμπτη, 13 Ιανουάριος 2022 12:07

Ανετη πρόκριση για την Καλαμάτα '80

Με το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών, έφυγε χθες το βράδυ από την Πετρούπολη η Καλαμάτα '80.

Οι "λύκοι" επικράτησαν με 3-0 σετ της ομώνυμης ομάδας σε νοκ - άουτ αναμέτρηση για την Α' ζώνη, που ήταν και η μοναδική που διεξήχθη. Ο Α.Σ. Κέρκης, η ΑΕΚ και η Αρμενική, προκρίθηκαν χωρίς αγώνα και μία από αυτές τις τρεις θα είναι ο επόμενος αντίπαλος της Καλαμάτας '80 στο θεσμό (έπειτα από κλήρωση).

Στο χθεσινό ματς με την Πετρούπολη, που μετέχει στην Α2, η μεσσηνιακή ομάδα πήρε το πρώτο σετ με 25-15 και το δεύτερο με 25-13. Στο τρίτο συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση, αλλά είχε τις λύσεις στο τέλος και νίκησε με 26-24, παίρνοντας έτσι τη νίκη – πρόκριση.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80: Δημητούλης, Δαλακούρας, Πελεκούδας, Χριστόφας, Ίλιεφ, Χαραλαμπίδης, Β. Ντάκουρης λ., Στάμος λ., Γεωργάτος, Κακαλέτρης, Κανελλόπουλος, Κατσιαφλάκας.