Τετάρτη, 19 Ιανουάριος 2022 21:38

Μπλόκαρε τον Ολυμπιακό στον Πειραιά και πήρε την πρόκριση ο Παναθηναϊκός! (βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός «τούμπαρε» τον Ολυμπιακό, πέρασε με 3-2 σετ από τον Πειραιά και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου.

Εμφατική ανατροπή και μεγάλη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη.
Οι «πράσινες» είχαν τρομερή επίδοση στο μπλοκ (10-21) και με κορυφαία την Εύα Χαντάβα πήραν τη μεγάλη νίκη και το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες», από την άλλη, προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, ωστόσο κατέρρευσαν στο τάι μπρέικ και έφτασαν μοιραία στη δεύτερη φετινή ήττα από τον «αιώνιο» αντίπαλο. Με τραυματισμό αποχώρησε από το παιχνίδι η Κατερίνα Γιώτα.
Σο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-12 και κράτησε τον έλεγχο με 19-15, έχοντας την κυριαρχία στην υποδοχή. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί τριών πόντων και μείωσε σε 19-18, ωστόσο η Γιώτα κράτησε το προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους (20-18). Το «τρυφίλλι] συνέχισε να πιέζει και ισοφάρισε στο 22-22. Λάθος του Παναθηναϊκού έδωσε προβάδισμα ξανά στους «ερυθρόλευκους», ενώ μπλοκ και ένας τυχερός άσος της Χίπε τελείωσαν το σετ, για το 1-0 του ολυμπιακού με 25-23.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 16-9, ενώ κράτησε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια. Με μπλοκ της Χαντάβα οι «πράσινες» έφτασαν στο σετ μπολ με 24-15 και ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-17.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του τρίτου σετ και εκμεταλλευόμενος λάθη των «πράσινων» προηγήθηκε 16-10. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-13, όμως οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν σταθερή τη διαφορά και έκαναν το 2-1 σετ σε 25-20.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε αμυντικά και με σερβίς της Χαντάβα προηγήθηκε με 13-9, ενώ οι Πειραιώτισσες ισοφάρισαν σε 17-17. Οι «πράσινες» βρήκαν ξανά τις λύσεις για το 20-17 και με την Χαντάβα να πρωταγωνιστεί ξανά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος και με τρομερό σερί προηγήθηκε 11-3 και τελείωσε το παιχνίδι.
Τα σετ: 25-23, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15

Πηγή: sport-fm.gr