Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022 22:17

PRELEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Νίκησε και ελπίζει για άνοδο ο Απόλλων Καλαμάτας, 3-1 τα Πεύκα στη Θεσσαλονίκη!

Ζωντανός για την άνοδο στη Volley League γυναικών έμεινε ο Απόλλωνας Καλαμάτας, καθώς νίκησε απόψε στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων και ισοφάρισε σε 1-1 τον ημιτελικό.

Ετσι, η πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της Pre League βόλεϊ γυναικών, θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο ματς των δύο ομάδων την Τετάρτη του Πάσχα στην Καλαμάτα.

Ο Απόλλωνας, μετά την ήττα στο πρώτο ματς στην έδρα του, ήθελε μόνο νίκη και την πήρε, παρότι έχασε το πρώτο σετ με 25-16. Η μεσσηνιακή ομάδα κέρδισε τα τρία επόμενα με 16-25, 16-25 και 22-25 και εφόσον εκμεταλλευτεί αυτή τη φορά την έδρα της, θα περάσει στον τελικό.

Εκεί όπου ήδη βρίσκεται το Αιγάλεω, που έκανε χθες το 2-0 στη σειρά με τα Βριλήσσια, επικρατώντας επίσης με 1-3 σετ (29-27, 18-25, 24-26, 19-25).