Τρίτη, 04 Οκτώβριος 2022 12:36

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: “Κάναμε βήματα μπροστά”, λέει ο Μπάμπης Μυτσκίδης

Δύο ομάδες της Volleyleague γυναικών, τον Ηλυσιακό και τη Θέτιδα Βούλας αντιμετώπισε το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα ο Απόλλωνας Καλαμάτας, σημειώνοντας μια νίκη και μία ήττα, αντίστοιχα.

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε το Σάββατο στο τάι μπρέικ από τον Ηλυσιακό και την Κυριακή κέρδισε στον μικρό τελικό με 3-1 σετ τη Θέτιδα Βούλας, στο τουρνουά που διοργάνωσε ο Ηλυσιακός.
Οι γηπεδούχες έχασαν με 3-0 σετ ( 25-16, 25-20, 25-21) στον μεγάλο τελικό από τον Παναθηναϊκό που κατέκτησε την πρώτη θέση.
Ο Απόλλωνας επέστρεψε στη βάση του, με την τρίτη θέση, δείχνοντας ωστόσο καλό πρόσωπο και στα δύο παιχνίδια.
Εχασε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από τον Ηλυσιακό (19-25, 25-21, 19-25, 27-25, 17-15) και κέρδισε με 3-1 σετ, όπως προαναφέραμε, την ομάδα της Βούλας (23-25, 25-21, 25-19, 25-20 τα σετ).
Κάτι που δείχνει τις δυνατότητες που έχει η μεσσηνιακή ομάδα, που θα επιδιώξει και φέτος να πρωταγωνιστήσει στην Pre League.
Ο προπονητής Μπάμπης Μυτσκίδης μιλώντας στην ‘Ε” δήλωσε ικανοποιημένος από την εικόνα στο διήμερο τουρνουά του Ηλυσιακό.
“Πήγαμε πολύ καλά και στον μικρό τελικό κάναμε βήματα μπροστά. Είχαμε λίγα λάθη και παρουσιαστήκαμε σωστοί στα μπλοκ και στην άμυνα. Αυτό μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια ώστε να ετοιμαστούμε το πρωτάθλημα”.
Επόμενα φιλικά για τον Απόλλωνα το Σάββατο με τον Πορφύρα και την Κυριακή με την Αργυρούπολη, αμφότερα εκτός έδρας.