Δευτέρα, 05 Δεκέμβριος 2022 12:58

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗ 3-1: Νίκη με ανατροπή

Επιστροφή στις νίκες το Σάββατο για τον Απόλλωνα Καλαμάτας που επικράτησε στο Κλειστό της Παραλίας με 3-1 σετ του Ναύαρχου Βότση για την 8η αγωνιστική της Pre League βόλεϊ γυναικών.

Ηταν η 5η νίκη στη σεζόν για το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη που έδειξε χαρακτήρα και έφτασε σε μία καθαρή νίκη, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μάλιστα μετά από αυτό το τρίποντο ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τις Αμαζόνες.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο ματς και πήραν το πρώτο σετ εύκολα 17-25. Ομως το χαμένο πρώτο σετ αφύπνισε τις ασπρόμαυρες που ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν με άνεση 1-1 (25-16). Μάλιστα στο 2ο σετ με το σκορ στο 16-11 τραυματίστηκε η Νίκη Κόλλια στο γόνατο, έμεινε για ένα- δύο πόντους έξω και μετά αγωνίστηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, αφού δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες των γιατρών
Στα δύο επόμενα σετ ο Απόλλωνας εμφανίστηκε σοβαρός και τα πήρε και τα δύο με 25-22.
Τα σετ: 17-25, 25-16, 25-22, 25-22
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Κόλλια, Τσομπανίδου, Ζωϊδου, Φάιλο, Αποστολοπούλου, Τόσι, Ν. Γιόλα (λ).
Επαιξαν και οι: Ξάνθη, Μαυροεϊδή, Καψαμπέλη (λ), Ειρ. Γιόλα.
ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗ (Κ. Ιωαννίδης): Αθανασιάδου, Ακριβοπούλου, Τριλυράκη, Κοκότη, Αλτινή, Αργυρίου, Ωραιοπούλου (λ).
Επαιξαν και οι: Σκουλούδη, Παλλικάρη και Ιωάννου.

13. ΑΣ Μακεδόνες 2-24 0
* Εχουν κάνει το ρεπό τους ΑΟΝ Αμαζόνες, ΟΦΑ Απολλώνιος, ΦΟ Βριλησσίων, Πανιώνιος, Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, ΑΠΣ Αίας, Απόλλων Καλαμάτας και ΑΣΠ Κόρινθος.