Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2023 10:47

ΑΕΚ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-1: Πρώτη ήττα στο πιο κρίσιμο ματς (φωτό)

Στο “Απ. Κόντος” σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Καλαμάτας ‘80 το Σάββατο, εκεί όπου η ΑΕΚ την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Pre League ανδρών, κερδίζοντας την με 3-1.

Σίγουρα η Καλαμάτα ‘80 δεν έπιασε την απόδοση που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια, ενώ έκανα και όλα τα λάθη μαζεμένα, όπως μας είπε και ο προπονητής της Παναγιώτης Ντάκουρης σε δηλώσεις του μετά το ματς. Βέβαια η εξέλιξη του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική αν στο δεύτερο σετ είχε διαφορετική κατάληξη και το κατακτούσε η ομάδα της πόλης μας.
Μετά το παραπάνω αποτέλεσμα οι “Λύκοι” μοιράζονται την πρώτη θέση με την ΑΕΚ και στις επόμενες 5 αγωνιστικές που απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αναμένεται να κριθεί η πρωτιά και οι ομάδες που θα καταλάβουν τις 4 θέσεις για τα πλέι οφ ανόδου.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα μέχρι το 8-8, από εκεί και μετά η ΑΕΚ έκτισε μια διαφορά 5-6 πόντων και πήρε το σετ με 25-17. Στο δεύτερο σετ η Καλαμάτα ‘80 ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε 1-3, ισοφαρίστηκε 3-3, έχασε προσωρινά το προβάδισμα από την ΑΕΚ με 4-3, αλλά από εκεί και μετά και μέχρι το 14, ήταν μπροστά με έναν, δύο και τρεις πόντους. Οι κιτρινόμαυροι που είχαν και τη στήριξη των φιλάθλων τους, καθώς το κλειστό “Απ. Κόντος” ήταν κατάμεστο, πέρασαν μπροστά, όμως η Καλαμάτα ‘80 δεν παράτησε το ματς και σχεδόν πόντο πόντο και φτάσαμε στο 23-23, εκεί όπου ο Νίκος Παλέντζας, που πέρσι έπαιζε στην Καλαμάτα ‘80 έκανε το 24-23, αλλά αμέσως μετά έχασε την ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στο σετ, στην ομάδα του και έγινε το 24-24. Αλλά λίγο μετά ο Οκάμπο δεν βρήκε καλά την μπάλα για να απειλήσει και πήρε τον πόντο η ΑΕΚ και ήρθε ο Μπαρμπούνης για να κάνει το 27-25 και η ΑΕΚ να πάρει και το δεύτερο σετ. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν το 3ο σετ με 25-22. Σταδιακά έκτισε διαφορά 4-8, 6-10, 8-12, 11-16, 15-20 και παρότι η ΑΕΚ μείωνε το σκορ και μάλιστα έφτασε στο πόντο κάνοντας το 22-23, όμως με διαδοχικούς πόντους από Οκάμπο (22-24) και Μαντέκα (22-25) έγινε το 2-1. Στο 4ο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, παρότι τρεις φορές η Καλαμάτα ‘80 ισοφάρισε (-4, 6-6, 7-7) με δύο και τρεις πόντους αρχικά και στη συνέχεια άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας στο 19-13. Οι “Λύκοι” έκαναν την αντεπίθεση τους, όμως παρότι μείωσαν 20-15, 23-19 δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές πήραν το σετ και τη σημαντική νίκη.

Τα σετ: 25-17, 27-25, 22-25, 25-19
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Πέρρος.
Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Παλέντζας, Ρούσης, Μπατατζίμ, Μπαρμπούνης, Μπρουνάο, Μελλές / Πολυχρονιάδης (λ), Αχιλλεόπουλος (λ), Ηλιακόπουλος, Ράμος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Κανελλόπουλος, Οκάμπο, Βιέϊτο, Μαντέκας, Λυκούρεσης, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Δαλακούρας.

Δηλώσεις Παναγιώτη Ντάκουρη

Ο Παναγιώτης Ντάκουρης στις δηλώσεις του στην “Ελευθερία” μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ στάθηκε στην εμφάνιση της ομάδας, και στα πολλά λάθη που οδήγησαν στην ήττα. Τόνισε ότι ήταν καθοριστικό το δεύτερο σετ και πιστεύει ότι θα κριθεί στο νήμα ποια ομάδα θα καταλάβει την πρώτη θέση.
Συγκεκριμένα δήλωσε: “Εμείς η αλήθεια είναι ότι κάναμε όλα τα λάθη μαζεμένα. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά είχε και τη στήριξη του κόσμου και κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη.
Στο α’ σετ ήταν υπερβολικά τυχερή. Θεωρώ ότι σήμερα κάναμε μαζεμένα τα λάθη που δεν είχαμε κάνει στα προηγούμενα παιχνίδια. Καταλυτικό σημείο του παιχνιδιού ήταν το β’ σετ, που το χάσαμε 27-25 και ενώ είχαμε ξεκινήσει καλά, έχοντας πάρει προβάδισμα 14-10. Παρόλα αυτά καταφέραμε και κάναμε πολλά λάθη ιδιαίτερα μετά το 20 και αυτό μας στοίχισε. Χάσαμε το δεύτερο σετ παρόλα αυτά δεν το βάλαμε κάτω μπήκαμε δυνατά στο 3ο, κάναμε την προσπάθεια μας και το πήραμε. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι.
Ουσιαστικά η ΑΕΚ μας προσπερνάει στη βαθμολογία σε ότι αφορά τα μεταξύ μας παιχνίδια και όχι στο σύνολο. Ηταν ένα από 5 παιχνίδια τα οποία έχουμε να δώσουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Ετσι κι’ αλλιώς το μυαλό μας είναι και στα 5 ματς δεν σημαίνει ότι αν κερδίζαμε θα άλλαζε κάτι, συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Είμαστε με την ΑΕΚ στην 1η θέση, η οποία έχει πιο δύσκολο θεωρητικά πρόγραμμα από εμάς. Θα κριθεί στο νήμα ποια ομάδα θα κατακτήσει την πρώτη θέση. Βέβαια και αυτό έχει διατυπωθεί λίγο λάθος γιατί δύο ομάδες ανεβαίνουν, αυτό δεν αλλάζει, καθώς ο στόχος παραμένει και στο τέλος πιστεύω ότι θα χαμογελάσουμε εμείς. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν. Ηταν μια κακή ημέρα για εμάς, την αφήνουμε πίσω και συνεχίζουμε”.