Κυριακή, 09 Απρίλιος 2023 00:03

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-3: Πράσινο προβάδισμα με ανατροπή (βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ με ανατροπή του Ολυμπιακού στο "Μελίνα Μερκούρη" και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Ένα ακόμα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς προσέφεραν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός με τους πράσινους να επικρατούν 3-2 σετ στο "Μελίνα Μερκούρη".

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, ωστόσο στη συνέχεια ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και απέκτησαν προβάδισμα για το δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ την Μεγάλη Τετάρτη (12/04, 21.00) στο ΟΑΚΑ.

Αυτά θέλουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο τελικό: Μετά από αυτό το σκορ ο Παναθηναϊκός στη ρεβάνς θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του αναζητά νίκη με 3-0 ή 3-1. Αν οι ερυθρόλευκοι επικρατήσουν 3-2 σετ θα έχουμε χρυσό σετ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τα σερβίς του Ερνάντες κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 1-10. Οι πράσινοι συνέχισαν στις ίδιες στροφές μέχρι το 9-20.

Σε εκείνο το σημείο ο Ιντάλγκο πήρε στο σερβίς, πήρε δύο άσους, χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με επί μέρους 5-0 μείωσε σε 14-20. Η συνέχεια όμως ανήκε στους παίκτες του Ανδρεόπουλου και έκλεισε το σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προσπέρασε με 10-11.

Ο Παγένκ πήγε μετά στο σερβίς και βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με πέντε (17-12). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε δύο φορές και κατέβασε τη διαφορά στους δύο πόντους, αλλά οι ερυθρόλευκοι με όπλο το σερβίς τους κατάφεραν να κάνουν το 1-1 στα σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 5-9, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος με τα σερβίς του άλλαξε την εικόνα του σετ.

Αρχικά, ο Στερν βοήθησε τους ερυθρόλευκους να τρέξουν επί μέρους 5-0 για να προηγηθούν με 10-9. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ιντάλγκο να αναλάβει δράση και να ανεβάσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (16-12).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και μείωσε στον πόντο (18-17) με επίθεση του Κόβαρ, ωστόσο τα προβλήματα στην υποδοχή συνεχίστηκαν για τους πράσινους και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 σετ με 25-21.
Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ και κατάφεραν από την αρχή να ξεφύγουν στο σκορ. Σε αντίθεση με το πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 στα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και το 7-7. Από εκεί και μετά ανέλαβε δράση ο Κόβαρ ο οποίος οδήγησε τους πράσινους σε επί μέρους 4-0 για να προηγηθούν με 11-7. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το 14-8 για να κλείσουν οι παίκτες του Ανδρεόπουλου το ματς με 15-10.

Τα σετ: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15

Πηγή: sport24.gr