Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2023 23:06

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2: Με ψυχή και πάθος γύρισε το ματς (βίντεο-φωτό)

Μετά την Κηφισιά, η Καλαμάτα '80 νίκησε τη Δευτέρα το βράδυ και τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ και φιγουράρει με 6 βαθμούς στην τέταρτη θέση της Volley League ανδρών.

Η μεσσηνιακή ομάδα με ψυχή, πάθος και τον Οκάμπο να την οδηγεί επιθετικά, γύρισε το ματς από 1-2 σετ και πανηγύρισε στο τάι μπρέικ την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας της στην επαγγελματική κατηγορία και δεύτερη στο πρωτάθλημα. Μια νίκη που ήρθε ύστερα από μάχη 2 ωρών και 35 λεπτών, με την Καλαμάτα '80 με εξαίρεση το δεύτερο σετ να είναι καλύτερη στα υπόλοιπα, αλλά να χάνει το τρίτο σετ και να κάνει ντέρμπι το τέταρτο και το πέμπτο, παρότι είχε πάρει σημαντικό προβάδισμα.

Σημασία όμως έχει, ότι αυτή τη φορά, δεν ηττήθηκε στο τάι μπρέικ, όπως με τον Αθλο στην πρεμιέρα και πρόσθεσε 2 βαθμούς στο ενεργητικό της, φθάνοντας τους 6..

Στην κορυφή με 12 βαθμούς είναι ο Ολυμπιακός, 11 έχει ο Παναθηναϊκός και 8 ο Φοίνικας Σύρου, ενώ πίσω από την Καλαμάτα '80 είναι οi Αθλος Ορεστιάδας (4 β.),Πήγασος, Μίλωνας (3β.), ΠΑΟΚ (1), Κηφισιά (0), με την μεσσηνιακή ομάδα να έχει κάνει και το ρεπό της σε αυτές τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας πήρε τον πρώτο πόντο, αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 5-1, 6-2 και 8-3. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε, μείωσε σε 8-7 και ισοφάρισε σε 10-10, παίρνοντας ψυχολογία. Η Καλαμάτα '80 κόλλησε στη συνέχεια επιθετικά και ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 4 πόντων (13-17), για να ισοφαρίσουν οι "λύκοι" σε 17-17 και από εκεί και έπειτα να δούμε μια μάχη πόντο - πόντο. Ενδεικτικό ότι είχαμε 14 ισοπαλίες στο σκορ, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους να πάρουν το σετ. Η Καλαμάτα '80 με το σκορ στο 27-27, πήρε προβάδισμα με τον Μαντέκα και επικράτησε τελικά με 29-27, καθώς ο Μπράιαν τελείωσε άσχημα την επίθεση του Φοίνικα.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Η Καλαμάτα '80 ήταν κακή στην υποδοχή και ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Ασπιώτη και έχοντας βοήθειες από Γκόμες και Μπαρμπούνη, επικράτησε άνετα με 25-13.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2, 3-7 και 4-8, μείωσαν σε 6-8, με τον Οκάμπο και σε 8-10, ξανά με τον Αργεντίνο και τον Μαντέκα, αλλά μέχρι εκεί. Ο Φοίνικας έκανε ότι ήθελε στη συνέχεια, με το 12-18, να γίνεται 12-24 και να κλείνει το σετ με σκορ 13-25. Στο τρίτο σετ η Καλαμάτα '80 παρότι προηγήθηκε με 12-4, κατάφερε να χάσει, καθώς από αυτό το σημείο βραχυκύκλωσε και ο Φοίνικας, με επιμέρους σκορ 21-10 πήρε το σετ με 25-22, με πόντους στο φινάλε από τον Ασπιώτη. Οι "λύκοι" όσο εντυπωσιακά μπήκαν στο ταραφλέξ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, τόσο απογοητευτικά το τελείωσαν. Στο τέταρτο σετ, η Καλαμάτα '80 λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει και πάλι, αφού προηγήθηκε με 15-10, 17-12 και 21-17. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 21-21 και 22-22. Η Καλαμάτα '80 πήρε τελικά το σετ με 25-23, με πόντο του Οκάμπο και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη ψυχολογία πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα (5-1, 7-3), αλλά ο Φοίνικας επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 8-7, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Οκάμπο και τελείωσε το σετ και το παιχνίδι με 15-11.
Τα σετ: 29-27, 13-25, 22-25, 25-23, 15-11
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Ντάκουρης): Δαλακούρας, Αλεξάκης, Χριστόφας, Γουέστ, Οκάμπο, Κοενέν, Ντάκουρης (λ), Μαντέκας, Λυκούρεσης, Σαλωνίτης, Βιέιτο.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Iλιτς): Ντάκα, Μπράιαν, Ασπιώτης, Γκόμες, Γαλιώτος, Μπαρμπούνης, Καρασαββίδης (λ), Μανωλάκης, Παλαιολόγος, Κουτσομύτης, Σωνάκης, Πετσιάς.