Κυριακή, 02 Νοέμβριος 2014 22:28

A2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Τρίποντο πήρε ο Ακρίτας με Απόλλωνα Πάτρας

Με νέο πρόσωπο στην άκρη του πάγκου εναν από τους κορυφαίους αθλητές του Καλαματιανού βόλει και όχι μόνο, τον Βασίλη Ξεροβάσιλα, ο Ακρίτας διπλασίασε τις εντός έδρας φετινές τρίποντες επιτυχίες του στην Α2 εθνική επικρατώντας αυτή τη φορά του Απόλλωνα Πάτρας με 3-1 σετ.

Οι γηπεδούχες δεν μπήκαν στο παιχνίδι όπως ίσως είχε σχεδιάσει ο Ξεροβάσιλας γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινές και πήραν δικαιολογημένα το πρωτο σετ με 25-18(12-9, 18-13, 23-18). Στην συνέχεια όμως οι παίκτριες του Ακρίτα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν οι φιλοξενούμενες έτσι αφου ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 1-1 παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-19(9-13, 19-17, 23-19) πήραν πολύ εύκολα τα δύο επόμενα με το ίδιο μάλιστα σκόρ 25-11(8-1, 19-3, 21-8 στο τρίτο και 13-717-8, 23-11 στο τέταρτο) φθάνοντας έτσι στο τελικό για την ομάδα τους 3-1.
Σημαντικό στοιχείο για τον Ξεροβάσιλα εκτός από την νίκη βέβαια ήταν το ότι μπόρεσε να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες που είχε στην διαθεσή του ώστε να βγάλει τα δικά του για την συνέχεια χρήσιμα συμπεράσματα.Πρώτος διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιαννακάκος και δεύτερος ο Χανδρινός.
Ακρίτας (Ξεροβάσιλας): Πανταζοπούλου, Νικολακοπούλου, Χάσκου, Μποτσάκη, Μαντούδη, Καρακύκλα, Αθανασοπούλου (λ) / Μαυρέα (λ), Ιωσηφίδη, Ορφανέα, Κουκούτση, Μπούνα.
ΑΣΠ Απόλλων (Σπυρόπουλος): Μπακλέση, Φαλτσέτα, Παπαγιάννη, Γιαννοπούλου, Καρνάτσου Ε., Κανελλοπούλου, Καράβολα (λ) / Κακαφώνη (λ), Καρνάτσου Α., Κουκίου, Αρβανιτοπούλου.