Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2024 19:35

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΚΗΦΙΣΙΑ 1-3: Το διπλό στην Ορεστιάδα δεν είχε συνέχεια (βίντεο)

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε σήμερα Δευτέρα η Καλαμάτα '80 από την Κηφισιά, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στην Volley League ανδρών.
Η μεσσηνιακή ομάδα μετά το διπλό στην Ορεστιάδα, ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει από την αθηναϊκή ομάδα,την οποία είχε κερδίσει με 3-0 σετ στον πρώτο γύρο.
Με εξαίρεση όμως το δεύτερο σετ, η Κηφισιά ήταν καλύτερη και έπιασε την Καλαμάτα '80 στη βαθμολογία. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν (μαζί με το Φοίνικα Σύρου) με 8 βαθμούς στην τελευταία θέση, αλλά οι Νησιώτες έχουν ένα ματς λιγότερο. Την επόμενη αγωνιστική οι "λύκοι" θα κάνουν το ρεπό τους και θα έχουν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν εν όψει της δύσκολης συνέχειας.
Στο σημερινό ματς, η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και οδηγούσε το σκορ στο πρώτο σετ, όπου προηγήθηκε με 5-11 και 8-14. Η Καλαμάτα '80 μείωσε σε 15-17, αλλά μέχρι εκεί, για να χάσει με 17-25. Στο δεύτερο σετ οι "λύκοι" έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους και είχαν σταθερά προβάδισμα δύο έως τεσσάρων πόντων (6-2, 9-5, 14-10), το οποίο διεύρυναν στο τέλος (21-16) και έφθασαν εύκολα στο 1-1 (25-18).
Η Καλαμάτα '80, έχοντας  ψυχολογία από την ισοφάριση,  μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 11-7. Η Κηφισιά όμως αντέδρασε και με "όπλα" το μπλοκ και το σερβίς πέρασαν μπροστά με 15-16 και 22-19, για να κερδίσει με 21-25. Στο τέταρτο σετ, μετά την ισορροπία στο ξεκίνημα (3-2, 6-6), οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 4 πόντων (8-12). Η Καλαμάτα '80 απάντησε με 4-0 σερί για το 12-12, αλλά το τάιμ άουτ έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων και η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια. Η Κηφισιά πήρε ξανά το προβάδισμα (14-17, 19-23) και το διατήρησε μέχρι το τέλος, φθάνοντας δίκαια στη νίκη με 25-20.
Το ματς διαιτήτευσαν οι Ν. Γεροθόδωρος, Β. Οικονόμου.
Τα σετ: 17-25, 25-18, 21-25, 20-25