Τετάρτη, 24 Ιανουαρίου 2024 12:00

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Σπουδαία νίκη του Ακρίτα στο Βραχάτι

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Α.Ο. Ακρίτας, που νίκησε στο Κλειστό του Βραχατίου τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ.

Ο Ακρίτας αντιμετώπισε μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο, την παραμονή, ήταν καλός επιθετικά και αυτό τον βοήθησε σημαντικά ώστε να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Ετσι έφτασε στις 7 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, την 3η εκτός έδρας και πρώτη στο β’ γύρο και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς, αλλά και για να καταφέρει ο Ακρίτας να φύγει με τους τρεις πόντους από το γήπεδο του Βραχατίου, ήταν το πρώτο σετ, όπου μετά από διακυμάνσεις στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει. Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε η αρχηγός της Καλαματιανής ομάδας Φωτεινή Αντωνοπούλου, η οποία με τρεις άσσους από το σέρβις έφερε το ματς στα ίσια και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ φτάνοντας στο 12-16. Από εκεί και μετά όμως η γηπεδούχος ομάδας εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των αθλητριών του ακρίτα στην υποδοχή, έφτασε μία ανάσα από το να πάρει το σετ, καθώς προηγήθηκε 24-23. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων είχε αποτέλεσμα και με σωστές επιλογές στην επίθεση γύρισε το σκορ και το σετ ολοκληρώθηκε με τον άσο από την Σταυριάννα Σερελέα, που έκανε το 24-26. Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενες πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού βγάζοντας αρκετές καλές άμυνες, ενώ επιθετικά η Μαρία Πετεινάρη με τους 17 πόντους που πήρε βοήθησε ώστε ο Ακρίτας να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών.
Η διακύμανση στα σετ:
1ο σετ: 8-6, 12-16, 18-21, 24-26
2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 22-25
* Οι πόντοι του Α.Ο. Ακρίτα προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλου (11 χαμένα σέρβις).
Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Μαρία Τσιριμπή): Γεωργουλάκου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντωνοπούλου 12 (9/25 επιθ., 3 άσσοι, 44%υπ. - 22% αριστ.), Ζουμπουλίδου 9 (7/23 επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% αριστ.), Γρίβα 4 (4/7 επιθ.), Σερελέα 8 (3/5 επιθ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετεινάρη 17 (16/35 επιθ., 1 άσσος), Κρίκη (λ, 11% υπ. - 0% αριστ.), Μπαστακού (λ, 22% υπ. - 7% αριστ.), Καπετανέα, Γυφτέα, Βίγκου, Μέντζα, Τσαλίκη.
* Ο Μεσσηνιακός δεν έπαιξε, αφού σύμφωνα με το πρόγραμμα της 13 αγωνιστικής, θα αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Α.Σ. Πετοσφαίρισης Τρίπολης, που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.