Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2024 14:55

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εκτός έδρας ήττες για Μεσσηνιακό και Ακρίτα

Την ήττα γνώρισαν Μεσσηνιακός και Α.Ο. Ακρίτας στα παιχνίδια που έδωσαν την Κυριακή στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΠ.

Ο Μεσσηνιακός έχασε στην Πάτρα από την πρωτοπόρο Παναχαϊκή με 3-0 σετ, ενώ ο Α.Ο. Ακρίτας ηττήθηκε με το ίδιο αποτέλεσμα στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου από τον Α.Ο. Αστέρια.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ 3-0
Ο Μεσσηνιακός είχε δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη Παναχαϊκή και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα καλό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα.
Οι “πράσινες” ήταν ανταγωνιστικές στα δύο πρώτα σετ, όμως δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν σε κάποιο, ενώ στο 3ο η Πατρινή ομάδα έφτασε πιο εύκολα στην κατάκτηση του, αλλά και στη νίκη.
Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-16.
Το ματς διαιτήτευσαν οι Παναγιώτης Γκόλφης, Χρήστος Βλάσσης.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αρ. Αγγελόπουλος): Τσομπανίδου, Κάτση, Καραμούνζου, Παπαϊωάννου, Χαιρετάκη, Σπυροπούλου, Χρυσανθακοπούλου (λ), Πατακοπούλου, Δόβρου, Σ. Μίντζα (λ).
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Φωτεινάκη, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου, Ασημ. Τσάτουμα, Ολγα Τσάτουμα, Τζουάνου, Καράμπελα (λ), Ζερδεβά.

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ - ΑΟ ΑΣΤΕΡΙΑ 0-3
Την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι με αντίπαλο τα Αστέρια Αχαΐας γνώρισε την Κυριακή ο Α.Ο. Ακρίτας.
Η Καλαματιανή ομάδα στάθηκε καλά στο πρώτο σετ και είχε την ευκαιρία να το κερδίσει, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-19, αλλά τα λάθη στην υποδοχή του στοίχησαν και ο αντίπαλος του το κέρδισε. Αν είχε καταφέρει να επικρατήσει στο πρώτο σετ, ίσως να ήταν διαφορετική η εξέλιξη του παιχνιδιού. Στα επόμενα δύο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα κάνοντας καλό παιχνίδι, πήρε σημαντικό προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη. Στον Ακρίτα στοίχισε το γεγονός ότι δεν ήταν καλός επιθετικά, καθώς κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.
Οι πόντοι του Α.Ο. Ακρίτα προήλθαν από 8 άσσους, 21 επιθέσεις (22% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλου (6 χαμένα σέρβις).
Τα σετ: 23-25, 16-25, 19-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Χριστοδουλόπουλος με την Χριστίνα Μουστάκη.
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Μαρία Τσιριμπή): Γεωργουλάκου (0/1 επιθ.), Αντωνοπούλου 12 (8/28 επιθ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ.- 13% αρ.), Ζουμπουλίδου 8 (7/31 επιθ., 1 άσσος, 43% υπ. - 13% αρ.), Σερελέα 6 (1/6 επιθ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γρίβα 3 (1/6 επίθ., 2 μπλοκ), Καπετανέα 6 (4/22 επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαστακού (λ, 53% υπ. - 26% αρ.), Τσαλίκη (0/2 επιθ.), Κρίκη (λ), Γυφτέα, Μέντζα, Καραμπάτσου, Καρανικολού.
ΑΟ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ράνια Πανουτσοπούλου): Μπακλέση, Τσάφου, Ζωγοπούλου, Κόλλια, Μιχόπουλου, Δουραμάνη, Κονδύλη (λ), Σαράντη, Λυκούδη, Ζησιμάτου.